Přeskočit na obsah

Petrovy kameny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Petrovy kameny
Petrovy kameny, v pozadí vrchol Pradědu.
Petrovy kameny, v pozadí vrchol Pradědu.

Vrchol1447 m n. m.
Prominence15 m ↓ sedlo s Vysokou holí
Izolace0,3 km → Vysoká hole
SeznamyTisícovky v Česku
Hory Hrubého Jeseníku #3
Poznámkamrazový srub na vrcholu, evropsky významná rezervace
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříHrubý Jeseník / Pradědská hornatina / Kamzičnická hornatina / Vysokoholský hřbet
Souřadnice
Petrovy kameny
Petrovy kameny
Horninafylit, kvarcit
PovodíMorava, Odra
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrovy kameny (německy Peterstein) jsou vrchol, který se nachází v pohoří Hrubý Jeseník v Pradědské hornatině. Třetí nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku tvoří tři mohutná skaliska vysoká sedm metrů. Skály leží ve Slezsku v těsné blízkosti historické zemské hranice s Moravou. Petrovy kameny se nacházejí v národní přírodní rezervaci Praděd v I. zóně Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jsou součástí katastrálního území Malá Morávka v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji a Loučná nad Desnou v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Petrovy kameny dominují hlavnímu hřebenu od Pradědu k sedlu na Skřítku, tvoří vedlejší vrchol Vysoké hole.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Hora je budována metamorfovanými horninami, zejména fylity a kvarcity.

Geomorfologie a pedologie[editovat | editovat zdroj]

Hřeben kolem Petrových kamenů a Vysoké hole je plochý, na východě vybíhající do rozsochy zakončené vrcholem Hradečné (1057 m). Na západě se do něj zařezává kaňon Desné (Divoké) s přítoky Sviního a Velkého Dědova potoka.[1] Vrcholové skalisko Petrových kamenů je mrazový srub. Reliktem po době ledové jsou mrazem tříděné polygonální půdy.

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Petrovy kameny leží na hlavním evropském rozvodí mezi Baltským a Černým mořem. Divoká Desná odvádí své vody do Moravy a Dunaje, Bílá Opava do Odry.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Petrovy kameny jsou z botanického hlediska unikátním místem evropského významu. Přežívají zde relikty z doby ledové – řada vzácných lišejníků a mechů, vrba bylinná a zejména dva jesenické endemické druhy zvonek jesenický a lipnice jesenická.

Pohled na Petrovy kameny a Praděd z počátku 80. let 20. století

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Petrovy kameny jsou jedna z nejcennějších botanických lokalit v ČR. Kvůli ochraně endemických druhů rostlin i živočichů je výstup na Petrovy kameny zakázán. Jelikož často dochází k nerespektování zákazu, musí Správa CHKO Jeseníky zajišťovat ostrahu lokality, aby se předešlo oslabení populací vzácných druhů.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Na území národní přírodní rezervace platí z důvodu ochrany přírody celoroční zákaz scházení ze značené cesty, zejména vstupu na vrcholovou skálu a do jejího okolí, což je v případě porušení strážci přírody tvrdě sankcionováno. V zimě se na svazích Petrových kamenů s jistými omezeními lyžuje (čtyři vleky), přičemž je zakázáno opouštět vyznačené sjezdovky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za čarodějnických procesů v 17. století byly Petrovy kameny označovány jako dějiště čarodějnických sletů. Podle pověsti dostaly Petrovy kameny jméno po mladém kováři, který se zde ukryl se svou dívkou, dcerou správce sovineckého panství, když prchal před jejím otcem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2021-12-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]