Přeskočit na obsah

Bílá Opava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bílá Opava
Základní informace
Délka toku13,2 km
Průměrný průtok0,45 (v ústí) m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Moravskoslezský krajKarlova Studánka, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra, Opava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílá Opava je řeka v České republice v pohoří Hrubý Jeseník dlouhá 13,2 km, nejmenší ze tří zdrojnic Opavy. Pramení na jižních svazích Pradědu u chaty Barborka ve výšce 1280 m a ve Vrbně pod Pradědem ústí do Střední Opavy ve výšce 544 m. Průměrný průtok v ústí 0,45 m³/s.[1] Na horním toku tvoří kaňon a v něm četné peřeje, kaskády a vodopády.

Průběh toku

[editovat | editovat zdroj]
Vodopády Bílé Opavy

Od pramene teče řeka východním směrem, po cca 2 km se zařezává do hlubokého kaňonu (viz dále), který opouští kousek nad Karlovou Studánkou, kde část řeky překonává umělý vodopád. Odtud teče již otevřenějším údolím severovýchodním směrem až k ústí ve Vrbně pod Pradědem.

Ovčárenský potok, Pradědský potok

Bílá Opava protéká lázeňskou obcí Karlova Studánka a městem Vrbno pod Pradědem.

Ochrana přírody

[editovat | editovat zdroj]

Celý tok řeky leží v CHKO Jeseníky, horní tok (kaňon) navíc v Národní přírodní rezervaci Praděd, respektive její původně samostatné části Bílá Opava.

Fauna a flóra

[editovat | editovat zdroj]

Kromě vlastního kaňonu jsou chráněny zejména pralesovité porosty jesenického smrku. Rostou zde i chráněné rostliny růže alpská, mléčivec alpský, havéz česnáčková, papratka alpínská aj. Z živočichů lze uvést zejména ptáky: skorec vodní, konipas horský, sýkora parukářka, kulíšek nejmenší aj. Z hmyzu lze připomenout zejména jesenický endemit okáče menšího sudetského.[2]

Kaňon Bílé Opavy

[editovat | editovat zdroj]
Bílá Opava v Karlově Studánce

V délce asi 2,5 km si Bílá Opava razí cestu rulovými úbočimi Pradědu a Vysoké hole, na kterých peřejemi, kaskádami a vodopády překonává výškový rozdíl asi 400 m. Konec kaňonu charakterizuje také změna hornin – je tvořen zejména břidlicemi a křemenci. Nejvyšší z vodopádů – Velký vodopád – dosahuje výšky 7,9 m a je součástí kaskády o výšce 16,4 m a délce 40 m.[3]

Kaňon vznikl v důsledku složité geologické stavby, kde vrstvy hornin různě odolávaly vodní erozi. Některé rulové balvany byly vymlety do podoby tzv. obřích hrnců, známých z Vydry či Mumlavy.

Kaňon Bílé Opavy je přístupný po žluté turistické značce (spojené s naučnou stezkou) od hotelu Hubertus v Karlově Studánce. Na prvních dvou kilometrech již lze pozorovat peřeje (dozvuky výše položeného kaňonu) a řadu po předchozích povodních opuštěných koryt. Na rozcestí Rezervace Bílé Opavy je umístěn informačí kiosek. Trasa po žluté je dále extrémně náročná a méně zdatní turisté by měli raději volit modrou turistickou značku a kaňon obejít po jeho hraně. Následující 2 km patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v Jeseníkách spatřit. Četné lávky a žebříky stoupají vysoko nad korytem řeky i v těsné blízkosti vodopádů, v některých exponovaných místech je cesta jištěna pouze řetězy, jedná se o tzv. zajištěnou cestu. Po spojení s modrou turistickou značkou je trasa dále již dobře schůdná.

Cestu kaňonem Bílé Opavy se doporučuje používat pouze pro výstup, nicméně ač byla v minulosti trasa skutečně jednosměrná, dnes ji lze absolvovat i z chaty Ovčárna pod Pradědem, kam jezdí kyvadlově autobus z rozcesti Hvězda u Karlovy Studánky. V zimě je trasa po žluté značce zcela neschůdná a je proto uzavřena.

Přírodní rezervace Bílá Opava byla vyhlášena roku 1963 na ploše 280 ha, později byla začleněna do Spojené přírodní rezervace Praděd a od roku 1992 je součástí Národní přírodní rezervace Praděd. V roce 1982 byly instalovány panely naučné stezky. Povodeň v roce 1997 smetla původní lávky a žebříky v kaňonu a musely být instalovány nové. Po větrné smršti v roce 2004 byl kaňon kvůli polomům rok uzavřen.

  1. Bílá Opava (vodopády Bílé Opavy) - turistické informace [online]. Pamětihodnosti.cz, n.d. [cit. 24-07-2007]. URL: http://www.pametihodnosti.cz/pamatka/502/info/bila_opava_vodopady_bile_opavy_prirodni_pamatka.html Archivováno 12. 9. 2007 na Wayback Machine.
  2. Naučná stezka Bílá Opava [online]. Jeseníky-Praděd.cz, n.d. [cit 24-07-2007]. URL: http://www.jeseniky-praded.cz/chko/bo/bo.htm Archivováno 3. 10. 2008 na Wayback Machine.
  3. Naučná stezka Bílá Opava [online]. ČeskéHory.cz, n.d. [cit 24-07-2007]. URL:http://www.ceskehory.cz/jeseniky/mesta.asp?id=202 Archivováno 13. 11. 2004 na Wayback Machine.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]