Kvarcit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křemenec
Křemenec, obalová série tatrika Donovaly, Nízké Tatry
Křemenec, obalová série tatrika Donovaly, Nízké Tatry
Zařazení metamorfovaná hornina
Hlavní minerály křemen
Akcesorie jílové minerály, muskovit
Textura zrnitá, všesměrná
Barva(y) bílá, šedavá, žlutavá, červenavá
Na tento článek je přesměrováno heslo křemenec. Tento článek je o hornině. O části města Konice pojednává článek Křemenec (Konice).
Kvarcit

Kvarcit (také křemenec, křemenný arenit nebo ortokvarcit) je metamorfovaná hornina regionálního vzniku vyznačující se jemnou až středně hrubou zrnitostí. Na první pohled je možné si kvarcit splést s mramorem.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Kvarcity patří mezi zralé sedimenty, velikost jejich velmi dobře opracovaných zrn se pohybuje od 2 do 0,05 mm. Obsahují až 95 % křemenných zrn[1]. Barva je světlá od bílé a šedivé po nažloutlou až načervenalou. Struktura bývá zubovitá až mozaikovitá. Tmel bývá křemitý. Díky svému složení je kvarcit odolná hornina. Může obsahovat i příměsi jako jsou:

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Ordovické křemence Swan Peak, poblíž Tony Grove Lake, Cache County, Utah, USA

Kvarcit vzniká regionální metamorfózou jiných hornin jako např. pískovec či slepenec. U této přeměny dochází k rekrystalizaci zrn křemene, která následně rostou a zaklesávají se do sebe. Tímto procesem vzniká velmi tvrdá, avšak křehká hornina.

Kvarcity vznikají v mělkém mořském - pobřežním nebo říčním prostředí s vysokou dynamikou nebo jde o eolické sedimenty. Podstatné je i intenzivní prokřemenění – vylouhování nestabilních zrn[2], vápnitých, jílovitých a křemitých sedimentů[3]. Při prokřemenění dochází ke spojení křemitého pojiva se zrny křemene, takže je výsledný materiál opticky kontinuálně orientovaný. Při silné litifikaci křemenců dochází k intersticiálnímu rozpouštění zrn na místech jejich vzájemného styku. Petrologická zralost je důsledkem velmi dokonalé chemické nebo mechanické eroze, pravděpodobně i vícenásobného přepracování během transportu. K jejich vzniku mohlo dojít vícenásobným zvětráváním a opětovným usazením na jiném místě ve více cyklech[1].

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Poměrně velké masy křemenných arenitů se nacházejí na mnoha místech USA a Kanady. Časté jsou i v mnoha oblastech severoevropských a východoamerických kaledonských pohořích. Odrážejí dlouhé etapy kratonizace, nebo krátká období tektonické stabilizace po orogenních událostech[1]. Známé jsou jejich geomorfologické projevy v Jižní Americe, kde tvoří známé stolové hory (tzv. tepui). V některých se vyvinuly i jeskyně. Kvarcity v Českém masivu tvoří skalecké a drabovské souvrství pražské pánve, neogénní uloženiny u Loun, Mostu a Zlivi[4].

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kremenec (hornina) na slovenské Wikipedii.

  1. a b c Vozárová, A., 2000. Petrografia sedimentárnych hornín. Univerzita Komenského, Bratislava, 170 s.
  2. http://www.mineraly.sk přístup 2016-03-10
  3. Veľký, J., 1979; Encyklopédia Slovenska III. zväzok K - M. Veda, Bratislava, s. 232
  4. http://www.geologie.estranky.cz přístup 2016-03-10

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]