Přeskočit na obsah

Hořovická pahorkatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hořovická pahorkatina
Nejvyšší bod498,9 m n. m. (Bacín)
Délka58 km
Rozloha398,77 km²
Střední výška352,7 m n. m.

Nadřazená jednotkaBrdská oblast
Sousední
jednotky
Brdská vrchovina, Křivoklátská vrchovina, Pražská plošina
Podřazené
jednotky
Karlštejnská vrchovina, Hořovická brázda

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Hořovická pahorkatina na mapě Česka
Hořovická pahorkatina na mapě Česka
PovodíBerounka
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyVA-4
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Údolí Bubovického potoka nedaleko Srbska v Českém krasu

Hořovická pahorkatina je geomorfologický celek v Brdské oblasti. Jde o členitou pahorkatinu ve středních Čechách. Táhne se od západu k východu mezi Brdskou vrchovinou na jihu a Zbirožskou na severu, na severovýchodě hraničí s Pražskou plošinou.

Jižní, protáhlou část, tvoří sníženina Hořovická brázda, která na západě začíná u Holoubkova (východně od Rokycan), na východě končí na jižním okraji Prahy u Radotína, ve střední části vybíhá severovýchodním směrem výběžek k Berounu. Mezi tato dvě ramena je v severovýchodní části pahorkatiny vklíněna Karlštejnská vrchovina s nejvyšším bodem pahorkatiny, vrchem Bacínem (498,9 m n. m.).

Hořovická pahorkatina je složena zejména ze zvrásněných staroprvohorních břidlic, prachovců, drob, pískovců, křemenců, bazaltů a vápenců. Většina pahorkatiny je řidčeji zalesněna a hustěji osídlena, a tvoří tak zřetelně odlišný pás krajiny mezi vrchovinami na jihu a na severu - ve velké části Hořovické pahorkatiny se nachází CHKO Český kras. Střední sklon je 4°34', svažuje se severovýchodním směrem, kterým také protéká řada vodních toků. V západní části je to zejména Červený potok, ve střední části Litavka a na východě Berounka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. Ed. Jaromír Demek a Peter Mackovčin. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006

Související články[editovat | editovat zdroj]