Markéta Navrátilová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MgA. Markéta Navrátilová
Narození 10. prosince 1972 (48 let)
Kyjov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání fotografka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Markéta Navrátilová (* 10. prosince 1972 Kyjov) je česká sportovní fotografka. Jako jediná žena-reportérka od roku 2002 dokumentuje celý cyklistický závod Tour de France.

Vývoj kariéry[editovat | editovat zdroj]

V dětství se do svých deseti let zabývala sportovní gymnastikou, mezi roky 19821993 hrála na vrcholové úrovni tenis. Další rozvoj její sportovní kariéry zastavila vážná dopravní nehoda.

Po absolvování gymnázia ve Zlíně vystudovala ateliér průmyslového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

S fotografií poprvé přišla do styku v roce 1992, kdy společně se svým otcem vytvořila reportáž o závodu Tour de France. Začala pracovat pro anglickou agenturou Photosport International, od roku 1997 spolupracuje s nizozemskou tiskovou agenturou Cor Vos[1]. Je jedinou ženou-fotografkou, která má možnost v rámci Tour de France fotografovat cyklisty z motocyklu. Po dvouletém pobytu v Londýně mezi roky 20012002 navázala na svou předchozí práci na profesionálních cyklistických závodech. Společně s dokumentací vrcholového sportu vytvořila soubory o londýnském metru nebo fotografické deníky z cest po světě. V současné době pracuje na dokumentu o české amatérské cyklistice nazvaný Kola pro život. V minulém roce vydala vlastním nákladem obrazovou knihu Re-cycling.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]