Vilém I. z Pernštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vilém I. z Pernštejna
Erb Pernštejnů
Erb Pernštejnů
Narození asi 1360
Úmrtí 1427
Děti Jan II. z Pernštejna
Rodiče Jimram z Pernštejna
Příbuzní Vilém II. z Pernštejna, Vratislav I. z Pernštejna a Zikmund z Pernštejna (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém I. z Pernštejna (asi 13601427) byl moravský šlechtic, který pocházel z rodu pánů z Pernštejna.

Jeho otcem byl Jimram z Pernštejna. První písemná zmínka o Vilémovi pochází z roku 1360. Vilém patřil k významným členům rodu, zasazoval se o politický vliv, za jeho éry došlo k rozšíření a opevnění rodinného hradu Pernštejna. Udržoval styky s moravským markrabětem Joštem ale v moravských markraběcích válkách se přidal na stranu jeho bratra Prokopa. V těchto válkách jeho družina plenila a loupila majetky politických protivníků a Vilém si tak rozmnožoval svoje jmění. Zdá se však, že Vilém dokázal dle vývoje politické situace přecházet na stranu vítěze, protože v letech 13981399 zastával funkci moravského zemského hejtmana.

Ve vysokých funkcích působil i nadále. V letech 14081409 byl komorníkem brněnského zemského soudu a roku 1417 je uváděn jako komorník olomouckého soudu. V roce 1415 se Vilém účastnil pražského sněmu, který protestoval proti upálení mistra Jana Husa. Jako moravský zemský hejtman se Vilém uvádí ještě roku 1421, poté však ze zdravotních důvodů ze své funkce odstoupil a stáhnul se do ústraní. Naposledy se připomíná roku 1427.

Vilém I. z Pernštejna byl několikrát ženat a měl několik potomků. Jeho prvorozený syn Štěpán brzy zemřel, druhý syn Bavor byl bezdětný, takže rodové statky zdědil jeho syn Jan II. z Pernštejna, když předtím Vilém vykoupil podíly svých synovců. Kromě toho jsou známy dvě dcery, Anna si vzala Jindřicha z Valdštejna, dcera neznámého jména se provdala za významného moravského pána Petra z Kravař a Strážnice

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOREL, Petr. Páni z Pernštejna : vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Praha: Rybka Publishers, 1999. 318 s. ISBN 80-86182-24-X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ješek Puška z Kunštátu
Znak z doby nástupu Moravský zemský hejtman
poprvé v letech 1398-1399
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ješek Puška z Kunštátu
Předchůdce:
Jindřich z Kravař a na Plumlově
Znak z doby nástupu Moravský zemský hejtman
podruhé v roce 1421
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Petr z Kravař a na Strážnici