Jindřich z Kravař a Plumlova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jindřich z Kravař a Plumlova
Úmrtí 1. listopadu 1421
Rodiče Petr z Kravař a Plumlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jindřich z Kravař a Plumlova († 1. listopadu 1421) byl moravský šlechtic z rodu pánů z Kravař. Byl činný jako politik a působil jako moravský zemský hejtman.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl významný moravský pán Petr z Kravař a Plumlova. Jindřich se narodil asi roku 1391. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1412, kdy učinil na zasedání soudu v Olomouci několik deskových vkladů. Snažil se zbavit problematického a odlehlého majetku, který ještě se svým bratrem Benešem odprodával. Jeho mladší bratr však záhy zemřel, naposledy je uveden 22. srpna 1413. Jindřich tak přišel i o druhého dospělého bratra a patrně Benešova smrt ho vedla k rozhodnutí, aby se vydal na duchovní pouť na tehdejší konec světa - do Santiaga de Compostela. Cestu, jejíž součástí bylo i poselství ke králi Kastilie, vykonal od podzimu 1414 do roku 1416.

V roce 1417 se Jindřich Plumlovský z Kravař již účastnil zasedání soudů a moravských sněmů. Roku 1418 se s dalšími šlechtici vypravil k uherskému králi Zikmundovi, v němž hledala katolická šlechta oporu. Když v roce následujícím zemřel král Václav IV., přišlo moravské markrabství o svého vládce. 15. prosince 1419 přijel na Moravu Zikmund Lucemburský, který odvolal z funkce moravského zemského hejtmana Jindřichova bratrance Petra z Kravař a Strážnice a nahradil ho právě Jindřichem. 13. ledna 1420 zahajoval Jindřich olomoucký soud a 20. ledna soud brněnský. Na tomto soudě byl vzat na milost Heralt ze Sovince a Doubravice. V březnu téhož roku se Jindřich přidal k první křížové výpravě proti husitům, 20. července byl pověřen jednáním mezi Zikmundem a představiteli pražských obcí.

Osudnou se mu stala bitva pod Vyšehradem 1. listopadu 1420. Zikmund vykázal Moravanům nejnebezpečnější místo útoku v mokřinách a rybníčcích na levém křídle. Když husitské zálohy donutily Zikmundovo vojsko k ústupu, ten se proměnil na neschůdném levém křídle v úprk a boj o holý život. Radikální husité nebrali zajatce a mnozí šlechtici byli zabiti. Těžce raněný Jindřich z Kravař a Plumlova byl přenesen na hřbitov u kostelíka sv. Pankráce, kde se vyzpovídal, přijal svátost Večeře Páně pod obojí způsobou a krátce na to zemřel.

V bitvě pod Vyšehradem padlo mnoho moravských šlechticů, mezi nimiž byl např. Vilém Zajíc z Valdeka na Židlochovicích či Vok IV. z Holštejna, ale i Jindřichův švagr, manžel jeho sestry Perchty, Petr ze Šternberka na Konopišti. Po Jindřichově smrti byly jeho ostatky převezeny do rodinného kláštera do Prostějova. Protože Jindřich neměl potomky, Jindřichova sestra Kateřina postoupila rodový majetek bratranci Petrovi Strážnickému z Kravař.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Petr z Kravař a Strážnice
Znak z doby nástupu Moravský zemský hejtman
1420-1421
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vilém I. z Pernštejna