Páni z Medlova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Páni z Medlova byl moravský šlechtický rod, pocházející z jižní Moravy, který svůj predikát odvozoval od obce Medlov u Pohořelic v okrese Brno-venkov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Páni z Medlova patří mezi rody, o jejichž historii máme velmi málo informací. Pocházeli z jižní Moravy a na počátku 13. století se dostali na Českomoravskou vrchovinu, resp. horní Svratecko. Kde se zde nacházelo jejich sídlo, není známo. Nicméně se jako nejpravděpodobnější jeví Doubravník, Rožná a Medlov. Jejich přítomnosti v těchto lokalitách napovídají jak predikát, tak i archeologické nálezy datované do 13. století. Někdy kolem roku 1285 si vybudovali nový sídelní hrad Pernštejn, podle kterého si změnili jméno na pány z Pernštejna. Asi nejvýznamnější osobností byl Štěpán I. z Medlova, jenž mimo jiné zastával funkci purkrabího na Veveří a později tutéž funkci na hradě Děvičky. Mimo to také založil klášter v Doubravníku. Jeho synové pak kolonizovali Českomoravskou vrchovinu.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Prvním sídlo pánů z Medlova není známo. Po příchodu na Svratecko si nad obcí Rožná postavili dřevěný hrad, který jim pravděpodobně sloužil jako dočasné nové sídlo. Někdy před rokem 1285 si nové sídlo vybudovali nad Štěpánovem, který si také na krátkou dobu přidali do predikátu (páni z Medlova a Štěpánova). Z roku 1285 také pochází zmínka o dostavbě hradu Pernštejn, jejich nového rodového sídla, podle kterého si změnili predikát na pány z Pernštejna. Krátce po něm byl pravděpodobně pro příslušníky vedlejších větví vystavěn hrad Aueršperk a někdy kolem roku 1300 také hrad Pyšolec. Z tohoto celku vybočuje hrad Zubštejn, který byl pravděpodobně vystavěn až na konci 1. třetiny 14. století a první písemná zmínka o něm pochází až z roku 1348 (pod názvem Lapis neboli Kámen). Zajímavostí totiž je, že Štěpán II. z Medlova (umírá okolo roku 1256) se údajně psal také jako Štěpán z Kamene a Zubří.

Nejznámější představitelé[editovat | editovat zdroj]

Erb[editovat | editovat zdroj]

Podoba původního erbu není známá. Teprve kolem roku 1220 se objevuje podoba, která je totožná s pozdějším erbem pánů z Pernštejna.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. VOJKOVSKÝ a kol., Zubštejn. s. 1-3. Dobrá: Beatris 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]