Jan V. z Pernštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan V. z Pernštejna
Jan z Pernštejna +1597.jpg
Narození 30. července 1561
Úmrtí 30. září 1597 (ve věku 36 let)
Győr
Děti Vratislav Eusebius z Pernštejna
Frebonie Eusebie z Pernštejna
Příbuzní Maxmilián z Pernštejna a Polyxena z Lobkovic, rozená z Pernštejna (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan V. z Pernštejna (* 30. července 1561, † 30. září 1597) byl moravský šlechtic, který pocházel z rodu pánů z Pernštejna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jan V. z Pernštejna

Jeho otcem byl nejvyšší kancléř Vratislav II. z Pernštejna a matkou původem španělská šlechtična Marie Manrique de Lara y Mendoza. Vzhledem k tomu, že jeho jediný bratr Maxmilián z Pernštejna byl kanovníkem a předčasně zemřel, Jan se stal jediným pokračovatelem rodu Pernštejnů. Po svém otci však převzal značné dluhy a ani on sám je nebyl schopen splácet. Postupně rozprodával svá panství a byl nucen vstoupit do vojenských služeb. V roce 1585 prodal Přerov, roku 1588 Lanškroun, roku 1596 dokonce i rodový hrad Pernštejn, o rok později Tovačov a zůstaly mu jen Litomyšl, kterou Pernštejnové měli v zástavní držbě od panovníka, a panství Plumlov s rezidencí v Prostějově.

Jan z Pernštejna se v roce 1587 se oženil s příbuznou Annou Marií Manrique de Lara mladší, se kterou měl syna Vratislava Eusebia a tři dcery – Annu, Frebonii Eusebii a Evu.

Jan z Pernštejna zemřel roku 1597 při obléhání pevnosti Rábu v Uhrách, kde mu dělová koule z tureckého děla utrhla hlavu a levou ruku i s ramenem. Poručnictví jeho nezletilých dětí se ujala Janova sestra Polyxena z Pernštejna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VAŘEKA, Marek. Jan z Pernštejna 1561–1597: Hospodářský úpadek Pernštejnů. Nakladatelství Veduta, 2008.
  • VOREL, Petr. Páni z Pernštejna: vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Rybka Publishers, Praha 1999. 318 stran. ISBN 80-86182-24-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]