Vít Chlup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vít Chlup
Základní informace
Narození 15. dubna 1920
Olomouc
Úmrtí 24. února 1995 (ve věku 74 let)
Praha
Žánry klasická hudba
Povolání muzikolog, dirigent, klavírista a pozounista
Nástroje klavír
Rodiče Rudolf Chlup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vít Chlup (15. dubna 1920 Olomouc24. února 1995 Praha) byl český klavírista, pozounista a dirigent.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem hudebního skladatele Rudolfa Chlupa. Vystudoval reálku a obchodní akademii v Bratislavě. Hudbě se učil u svého otce a hře na klavír u Amálie Hořejšové v Bratislavě. Pokračoval studiem hudební vědy na Karlově univerzitě a kromě toho absolvoval aboturientský kurz konzervatoře. V dirigování byl žákem Pavla Dědečka.

Stal se pozounistou a korepetitorem Pražské zpěvohry. V letech 1940–1942 byl členem Pražského symfonického orchestru. Od roku 1949 byl učitelem klavíru na hudební škole Leoše Janáčka v Prostějově. Zde také dirigoval Orchestrální sdužení. V repertoáru se zaměřovval na méně známou hudbu starých českých skladatelů. V letech 1953–1954 řídil symfonické koncerty orchestru olomoucké opery. Byl správcem hudebního oddělení Univerzity Palackého v Olomouci, řídil komorní soubor Collegium musicum a vedl i hudební archiv arcibiskupského zámu v Kroměříži.

Od roku 1954 byl redaktorem symfonické hudby bratislavského rozhlasu. Jako host řídil Symfonický orchestr bratislavského rozhlasu, Karlovarský symfonický orchestr a další česká hudební tělesa.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha