Vratíkov (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Vratíkov
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Malý hřebenáč
Malý hřebenáč
Základní informace
Vyhlášení 19. dubna 1990
Vyhlásil Krajský úřad Jihomoravského kraje
Nadm. výška 430 - 480 m n. m.
Rozloha 28,84 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Blansko
Umístění Boskovice, Velenov
Souřadnice
Vratíkov
Vratíkov
Další informace
Kód 1187
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Vratíkov je přírodní rezervace ev. č. 1187 západně od města Boskovice v okrese Blansko. Chráněné území je ve správě Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je jedinečný segment krajiny s vysokou ekologickou i estetickou hodnotou zahrnující ostrůvek devonských vápenců Němčicko – vratíkovského pruhu s četnými jeskyněmi a vývěry krasových vod tzv. Vratíkovský kras.

Ochranou jsou také zabezpečena význačná zimoviště chráněných druhů netopýrů. Geologický podklad a expozice podmiňují pak výskyt specifických rostlinných společenstev s několika rostlinnými druhy, které nejsou v jiné části Drahanské vrchoviny uváděny. Jedná se m.j. o zběhovec ženevský, hlaváček letní, skalník obecný, prorostlík srpovitý aj.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Území leží na rozhraní 4. bukového a 5. jedlobukového stupně.[2] Lesní porost tvoří smrk, borovice, buk, dub zimní, dub letní, habr, javor klen, javor mléč, javor babyka, jasan a jilm drsný.[2] V bylinném patře se vyskytuje okrotice bílá, tolita lékařská, skalník celokrajný, růže převislá, sleziník červený, sleziník routička, ostřice chlupatá, na louce v jižní části přírodní památky pak prstnatec májový, čertkus luční či violka bahenní.[2]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, především pak kriticky ohroženého vrápence malého.[2]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Závrt

Podloží je tvořeno ostrůvkem devonských vápenců.[2] Na vápencích na východě území leží jílové břidlice.[3]

Vratíkovský kras[editovat | editovat zdroj]

Vratíkovský kras je vázán na ostrůvek devonských vápenců, ekvivalentu vilémovických vápenců ležících v němčickém pruhu.[3] Vyskytují se zde jak povrchové, tak podzemní krasové jevy: jeskyně, závrty, věžovité a hřebenovité skály[2], vyvěračky, pukliny, krasové kužely a škrapová pole.[3] Celkem je v této oblasti evidováno 16 jeskyní, mezi nejvýznamnější patří Sklep, Čtyřka, Pod smrkem (Nová) a Okno u Vratíkova.[3]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Loukou v jihozápadní části přírodní památky protéká potok Valchovka, na severu těsně za hranicí chráněného území má své koryto Okrouhlý potok. Oba toky se vlévají do vodní nádrže Boskovice, která začíná těsně za západním okrajem přírodní památky.

Na severu se nachází vývěr U Jedle, který se zleva vlévá do Okrouhlého potoka. Do Valchovky se zprava vlévají dva krasové a zleva jeden pravděpodobně nekrasový vývěr.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické výzkumy v portálech některých jeskyní přinesly významné poznatky o vývoji člověka, zajímavé jsou dobře dochované zbytky po dolování železitých rud[3] (např. zbytky tavicích pecí keltského původu).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

zelená turistická značka Jižním okrajem vede zelená turistická trasa z Blanska přes Boskovice a Hrádkov dále do Velenova, Suchý a Sloupu.

Jižním a východním okrajem vede cyklistická trasa 5226.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Jižní a východní hranici tvoří silnice III/37359.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b c d e f LACINA, J.; MLATEČEK, F. Přírodní poměry Boskovicka. Příprava vydání Skořepa H. a kol.. Svazek 1.. Boskovice: Muzeum Boskovicka, 2008. Kapitola Chráněná území a další ekologicky významné lokality. 
  3. a b c d e f HROMAS, J. Chráněná území ČR. Příprava vydání Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.). Svazek XIV.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2009. 608 s. Kapitola Jeskyně. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]