Hostašovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hostašovice
Místní kaple

Místní kaple

znak obce Hostašovicevlajka obce Hostašoviceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0804 568511
kraj (NUTS 3): Moravskoslezský (CZ080)
okres (LAU 1): Nový Jičín (CZ0804)
obec s rozšířenou působností: Nový Jičín
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Hostašovice
katastrální výměra: 9,26 km²
počet obyvatel: 756 (1. 1. 2012)
nadmořská výška: 360 m n. m.
PSČ: 741 01
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Hostašovice 44
74101 Nový Jičín 1
starosta / starostka: Zdeněk Kelnar
Oficiální web: www.hostasovice.cz
E-mail: starosta@hostasovice.cz

Hostašovice
Red pog.svg
Hostašovice
Zdroje k infoboxu a částem obce

Hostašovice jsou obcí v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji na úpatí Moravskoslezských Beskyd na spojnici mezi městy Valašské Meziříčí a okresním městem Nový Jičín. PSČ obce je 741 01. V Hostašovicích je ve 208 domech k trvalému pobytu přihlášeno 655 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik Hostašovic se datuje okolo roku 1249, kdy se podle pověsti ptáčník Hostaša, jako strážce tvrze Hradisko patřící ke Starojickému hradu, usídlil u zdejšího Hrázkového potoka. Vzniká osada, později lesní ves, které patřily ke Starojickému panství. V roce 1749 povyšují správci Starojického panství lesní ves v samostatnou obec Hostašovice s právem pečeti mající ve znaku zkřížené hrabě a cep. Samostatná obec žije svým životem až do roku 1978, kdy se stává součástí Nového Jičína. Samostatnou obcí se Hostašovice opět stávají od roku 1991 a to umožňuje výraznější rozvoj obce.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti v obci a okolí[editovat | editovat zdroj]

  • Již od konce 18.století je jméno Hostašovice neodlučně spjato s pěstováním pohanky a zejména jejím zpracováním na pohanskou kaši.Pohanka se tu mele dodnes a přicházejí si ji koupit lidé i ze vzdálenějšího okolí.
  • V roce 1981 byl při výkopu jámy na vápno na parcele domu č. 182 nalezen mincový poklad ve dvou keramických nádobách. Poklad obsahoval celkem 336 kusů různých stříbrných mincí z konce 17.století a je dnes uložen ve slezském muzeu.
  • U obce se nachází přírodní památka Prameny Zrzávky, kde vedle sebe vyvěrají dva prameny s odlišnou vodou.
  • Územím obce probíhá hlavní evropské rozvodí. Voda z Hrázkového potoka, Zrzávky a Bílého potoka odtéká do Baltického moře, Srní potok a potok Široká naopak odvádějí vodu směrem do Černého moře. Kuriozitou je stodola č. p. 23, z jejíž každé opačné strany střechy odtéká voda do jiného moře. (pro úplnost i něco z lidové slovesnosti, hostašovské zkazky uvádějí tutéž vlastnost na témž místě, leč místo dešťové vody odtékající ze střechy, je zde uváděna psí moč, samozřejmě ta ze střechy neteče)
  • Další unikátní zajímavostí je studánka Jaštěrka na kopci Trojačka. Její pramen se po několika metrech rozdvojuje do dvou ramen, z nichž každé odvádí vodu do jiného moře. Tomuto zajímavému zeměpisnému jevu se říká bifurkace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEVERA, Václav. Vlastivěda moravská. II. Místopis. Okres novojičínský. Brno : Musejní spolek v Brně, 1933. 289 s.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]