Dyjsko-mlýnský náhon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dyjsko-mlýnský náhon
(Mlýnská strouha)
Dyjsko-mlýnský náhon v Oleksovičkách
Dyjsko-mlýnský náhon v Oleksovičkách
Základní informace
Délka toku 31,6 km
Plocha povodí 253,3[1] km²
Průměrný průtok u ústí
0,20 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-14-02-079
Zdrojnice
Ústí
Protéká

ČeskoČesko Česko (Jihomoravský kraj - Strachotice, Micmanice, Slup, Oleksovičky, Jaroslavice)

RakouskoRakousko Rakousko (Dolní Rakousy - Laa an der Thaya)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dyjsko-mlýnský náhon (německy Thayamühlbach-Kanal) je technická památka, známá také jako Mlýnská strouha či Krhovicko–jaroslavický náhon. V současnosti 31,6 kilometrů dlouhé vodní dílo, jedno z nejstarších na Moravě. Mlýnský nahon odbočuje vpravo z řeky Dyje u obce Krhovice a vrací se do řeky Dyje za rakouským městem Lava nad Dyjí (německy Laa an der Thaya).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Písemné záznamy zmiňují vodní mlýn v Micmanicích na tomto náhonu již roku 1302. Zda náhon v té době pokračoval i do dalších obcí, není zřejmé, až do roku 1434, kdy dle písemných záznamů bylo rozhodnuto o zřízení Horního jaroslavického rybníka - mezi Slupí a Oleksovičkami.
V 16. století již na tomto náhonu jsou zmiňovány mlýny tři: v té době již pusté vsi Neslovice, vodní mlýn ve Slupi (1512), vodní mlýn v obci Oleksovičky (1553).
Pro zajištění stejných podmínek, různí vlastníci mlýnů, hlavně při nízké hladině v řece Dyji, museli dodržovat smluvenou výšku zadržované vody, což bylo příčinou častých sporů.

Po dokončení stavby mlýna v Jaroslavicích, po roce 1704, byl náhon prodloužen potokem Daníž, a po vysušení jaroslavického rybníka počátkem 19. století toto prodloužení bylo zachováno vybudováním části kanálu na jižní straně rybníka.

Stávající podobu ma náhon od 30. let 19. století, kdy byl prodloužen od Dyjákovic po rakouské město Lava nad Dyjí (německy Laa an der Thaya). Město Lava nad Dyjí (německy Laa an der Thaya), které již někdy na přelomu 16. a 17. století z obranných a hospodářských důvodů svedlo vodu ze starého hlavního koryta řeky Dyje u Hevlína do městských příkopů a na Lávský mlýn. Do počátku 18. století bylo staré koryto již natolik zanesené, že nebylo schopno odvádět vodu při jejím zvýšeném stavu a město tak začalo trpět velkou vodou. Neudržitelná situace vedla po jednání v letech 1830–1833 k rozsáhlým úpravám všech vodních toků protékajících tímto územím, v jejichž důsledku došlo k trojnásobnému prodloužení krhovicko–jaroslavického náhonu. Po úpravách protéká náhon rakouskou Lávou, kde sloužil a slouží k pohonu mlýna přímo v Laa a mlýna Ruhhof. Pro udržování celku regulačních děl z let 30. let 19. století, včetně mlýnského náhonu, byla vytvořena tzv. Lávská konkurence, výbor složený ze šesti moravských a čtyř dolnorakouských členů, který působil mezi lety 1894 a 1922.

Památky a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Starý Mlýn - pozůstatek zaniklé obce Neslovice.
Vodní mlýn Micmanice - jeden z nejstarších mlýnů na tomto kanále, v současnosti ve funkci malé vodní elektrárny, osazen Kaplanovou turbínou.
Vodní mlýn ve Slupi - národní kulturní památka, ojedinělá renesanční užitková stavba s funkční výstavou mlecí techniky a pohonu mlýnu.
Akvadukty - na rakouské straně při křižení s říčkou Pulkau a potokem Pfaffengraben

Sídla podél toku[editovat | editovat zdroj]

Významné přítoky[editovat | editovat zdroj]

(L=levý, P=pravý)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 178. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLOIBER, Michal; MERTA, Ondřej; RYBNÍČEK, Michal. Dendrochronologické datování stavebních prvků vodního mlýna ve Slupi [online]. Brno: Technické muzeum v Brně, 2008 [cit. 2011-11-13]. (Archeologia technica 19). S. 125-142. PDF online. ISBN 978-80-86413-47-1. [nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]