Sylvestr Harna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sylvestr Harna
Narození 1. ledna 1890
Záhlinice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 19. října 1948 (ve věku 58 let)
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Kroměříž
Vzdělání Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích
Alma mater Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích
Povolání sochař
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sylvestr Harna, psáno také Silvestr (1. ledna 1890 Záhlinice[1]19. října 1948 Kroměříž[2]) byl legionářský výtvarník, sochař a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fotografie náhrobku na hřbitově v Kroměříži

V roce 1912 absolvoval kamenickou a sochařskou školu v Hořicích.[3] Jako svobodník rakousko-uherské armády byl zajat 10. září 1914 v tehdy ruském Lublinu. Za světové války v letech 1916-1918 učil na řemeslné keramické škole v městě Bogotol v Krasnojarském kraji. V té době se podílel i na výzdobě mostních pylonů v Tomsku.[4] Dne 4. srpna 1918 se přihlásil do legií (Bogotol, Tomsk). V osobní kartě legionáře je uváděna jako bydliště Zábeštní Lhota u Přerova.[5] Po návratu z legii provozoval kamenosochařský závod a ateliér v Kroměříži a realizoval řadu hřbitovních plastik, reliéfů a bust na místním hřbitově.[6] Na kroměřížském hřbitově je i sám pohřben.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Harna je například autorem poprsí Jana A. Komenského před školou v Záhlinicích, Tyršova reliéfu na pamětní Tyršově desce na Velkém náměstí v Kroměříži z roku 1932,[7] reliéfu Františka Slaměníka na pamětní desce na Riegrově náměstí v Kroměříži, reliéfu Františka Skopalíka na pamětní desce umístěné v roce 1925 ve vestibulu domova mládeže Tauferovi střední odborné školy veterinární a pamětní desky s reliéfem Antonína Rozsypala na Budačině.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Páleníček, L. VÝTVARNÉ UMĚNÍ NA KROMĚŘÍŽSKU A ZDOUNECKU, obálka František Vrobel, OSVĚTOVÉ SBORY NA KROMĚŘÍŽSKU A ZDOUNECKU (1940), tisk Karel Kryl Kroměříž
  • TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců 1. A-K.. Praha: Rudolf Ryšavý, 1947. 2 svazky (786 s.). 

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]