Tauferova střední odborná škola veterinární, Kroměříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Informace
ZkratkaT SOŠ veterinární
Právní formapříspěvková organizace
ZřizovatelZlínský kraj
Datum založení1952
Počet žáků360
Zaměstnanci
ŘeditelMVDr. Blanka Havlová
ZástupceMgr. Pavel Lovas
Poloha
MěstoKroměříž
AdresaKoperníkova 1429/22, Kroměříž, 767 01, Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
IČO63459086 (VR)
REDIZO600015076
Oficiální webwww.vetkm.cz
Obory vzdělání
  • čtyřleté studium 43 - 41 - M/01 Veterinářství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tauferova střední odborná škola, Kroměříž odborná střední škola se sídlem v Kroměříži na Koperníkově ulici, která se zaměřuje na přípravu studentů v oblasti veterinární prevence, technologie a zpracování potravin, v asanaci, plemenářské práci, inseminaci a reprodukci zvířat. Součástí školy je i domov mládeže (internát) s kapacitou 250 lůžek. Školy s podobným zaměřením jsou v Česku v Hradci Králové, Třebíči a v Českých Budějovicích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dobová pohlednice v popředí poklona Anděla strážce, nyní umístěna jako úvodní zastavení křížové cesty na městském hřbitově
Pamětní deska MVDr. Josefu Tauferovi ve vestibulu školy

Dějiny školy jsou spjaty s buditelem a zemědělských odborníkem Františkem Skopalíkem. Ten již v roce 1865 založil hospodářskou školu v Přerově a v roce 1867 se zatoužil o založení podobné školy v Kroměříži. Jeho touha byla naplněna v roce 1875, kdy byla v Kroměříži založena rolnická škola, v roce 1884 pak byla rozšířena o dívčí hospodyňskou školu - byla to jedna z prvních škol tohoto typu v českých zemích. Obě školy pak přešly později pod zemskou správu a v roce 1905 započala výstavba nových budov, ve který sídlí škola dodnes. V prvním desetiletí 20. století se škola dále rozšířila o hospodářské budovy. V roce 1925 byla k padesátému výročí založení školy ve vestibulu nynějšího domova mládeže umístěna pamětní deska Františku Skopalíkovi od kroměřížského sochaře Sylvestra Harny. V minulém režimu byla pamětní deska odstraněna a na své místo se vrátila 18.12.1995 v rámci oslav 120. výročí založení školy.[1] Za druhé světové války škola sloužila mladým lidem jako útočiště před totálním nasazením.

Po roce 1948 byla hospodářská škola zrušena a rolnická škola byla v roce 1952 přeměněna ve střední zemědělskou technickou školu. Od září 1998 nese škola jméno MVDr. Josefa Taufera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Týdeník Kroměřížska 09.01.1996

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]