Karasín (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karasín
Rozhledna u obce Karasín
Rozhledna u obce Karasín
Základní informace
Konstrukcebetonové tvárnice
Kóta paty704 m n. m.
Rok vzniku2002
StátČeskoČesko Česko
KrajKraj Vysočina
OkresOkres Žďár nad Sázavou
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby28,2 m
Počet schodů128
Stavpřístupná
Poznámka
turistická známka č. 540
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna Karasín se nachází východně od vesnice Karasín v nadmořské výšce 704 m n. m. na úbočí vrchu Přední skála, kóta 712,3 m n. m., který geomorfologicky náleží Hornosvratecké vrchovině. Leží v oblasti přírodního parku Svratecká hornatina.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna je součástí sportovně rehabilitačního areálu. S její výstavbou se započalo 15. února 2002, slavnostní otevření bylo 25. května 2002. Autorem projektu je bystřický projektant Petr Štorek. Věž o čtverhranném půdorysu, vystavěná ze štípaných betonových tvárnic, je vysoká 28,2 metru. Ve výšce 25 m se nachází vyhlídková plošina, ke které vede 128 schodů. Rozhledna má i bezbariérový přístup. Za příznivého počasí je otevřen bufet pod rozhlednou. Nedaleko je dětské hřiště.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na rozhlednu vede z obce Karasín červená turistická značka. Na kole či autem lze dojet přímo k rozhledně, kde je možné zaparkovat. Nejbližší vlaková stanice je Bystřice nad Pernštejnem, asi 7 km od rozhledny. Rozhledna je přístupná celoročně. Vstupné je 20 Kč.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Je možné spatřit rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom. Ze sídel je viditelná Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov s krásným kostelíkem a hrad Zubštejn. Z okolních vrchů pak Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec, Devět skal či Javořice, z celků je to Křižanovská pahorkatina, Arnolecké hory, Svratecká hornatina a Žďárské vrchy. Za mimořádně výborné dohlednosti viditelný alpský Schneeberg.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]