Horní les (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horní les
Rozhledna Horní les
Rozhledna Horní les
Základní informace
Konstrukceželezná (ocelová)
Kóta paty765 m n. m.
Rok vzniku2002
StátČeskoČesko Česko
KrajKraj Vysočina
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby59 m
Počet schodů201
Stavpřístupná
Poznámka
turistická známka č. 1291
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna Horní les se nachází severozápadně od obce Rovečné, v nadmořské výšce 765 m n. m., asi 60 metrů jv. kóty Horní les, nejvyššího bodu přírodního parku Svratecké hornatiny - 774,25 m n. m.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1824 byl na vrcholu Horní les vytyčen trigonometrický bod, z roku 1918 jsou zmínky o měřičské věži a rozhledně "Rakušanka". V roce 1936 byl postaven trigonometrický stožár o výšce 21 metrů (stál do roku 1954). V letech 1968-1969 byla postavena dřevěná věž o výšce 38 metrů, jejíž zbytky byly odstraněny v roce 2000. V roce 2001 započal investor, společnost Eurotel, s výstavbou ocelového stožáru. Jeho celková výška je 59 metrů. Je lokalizován přibližně 60 m jv. od kóty Horní les, v nadmořské výšce 765 m n. m. Otevření rozhledny proběhlo 19. dubna 2002. Přístup na vyhlídkovou plošinu ve výšce 38 metrů je kruhovým schodištěm po 201 schodech.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na rozhlednu vede z obce Rovečné červená turistická značka, též je možný výstup po modré TZ z obce Nyklovice či od Víru [1]. Na kole po cyklostezce č. 5218, z rozcestí Dudkovice je to přibližně 600 metrů k rozhledně. Autem lze zaparkovat v obci Rovečné. Nejbližší vlaková stanice je Bystřice nad Pernštejnem. Rozhledna je přístupná od 15. dubna do 15. října bez poplatku.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Od severu je možné spatřit Orlické hory, Jeseníky (SV), Rovečné (JV), hrad Zubštejn (J), Vírskou přehradu, Karasín (rozhledna) (JZ), Harusův kopec u Nového Města na Moravě (Z) či Žďárské vrchy (SZ). Dále lze vidět kostelík ve Vítochově, letiště v Poličce a za dobrého počasí Krkonoše. Za nadmíru ideálních podmínek jsou viditelné přes 200 km vzdálené vrcholy Alp (Schneeberg, Göller).

"Svrateckou hornatinou k rozhledně Horní les" Pod tímto názvem pořádá Klub českých turistů Jiřího Gutha - Jarkovského Polička každoroční hvězdicový výstup k rozhledně. Pochod se koná vždy v dubnu. Každý, kdo v době od 10 do 18 hodin dorazí k rozhledně, bez ohledu jak, tzn. zda pěšky, na kole či jinak, obdrží účastnický pamětní list a razítko s motivem rozhledny. Bližší informace najdete na www.kct-jgj.banda.cz

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]