Babylon (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rozhledně v okrese Třebíč. O rozhledně v okrese Blansko pojednává článek Babylon (rozhledna, okres Blansko).
rozhledna Babylon
Základní informace
Konstrukce rozhledny kamenná
Kóta paty rozhledny 491 m n. m.
Rok vzniku 1831
Světadíl Evropa
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Kraj Vysočina
Okres Okres Třebíč
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 24,5 m
Počet schodů 112
Stav přístupná
Kód památky 23885/7-2786 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna Babylon je rozhledna na Zeleném kopci (491 m)[1], nepříliš výrazném zalesněném návrší v katastrálním území Kladeruby nad Oslavou, zhruba 1,5 km vjv. od Kramolínaokresu Třebíč. Byla postavena roku 1831 na popud Jindřicha Viléma III. Haugwitze, tehdejšího majitele náměšťského zámku.[2] Samotná rozhledna měří 24,5 metru, vyhlídka je v 18 metrech a vede na ni 112 schodů. Rozhledna je v majetku obce Kramolín, provoz zajišťuje Jaroslav Odstrčil.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Věž je kamenná, v empírovém stylu a má čtyřhranný půdorys, vyšší patra jsou osmistěnná. Uvnitř věže jsou dubové kruhové schody, po kterých se vystoupá až do 18 metrů, kde je místnost s okny a zdobeným stropem. Strop je vyzdoben motivy ze zvěrokruhu. Původně měla být o jedno dřevěné patro vyšší, patro ovšem mělo být v období prusko-rakouských válek v roce 1866 poškozeno a věž snížena.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z patra je vidět Českomoravská vrchovina, okraj Brna, Pavlovské vrchy, Jaderná elektrárna Dukovany a při výjimečně dobrých podmínkách i Vídeň a Alpy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TÁBORSKÝ, František. Hejtmanství třebíčské. 2. opravené a rozmnožené. vyd. Třebíč: František Lorenz, 1919. 40 s. Kapitola Horopis, s. 4-5. 
  2. VONDRÁK, František. ANKETA: Třebíčsko nabízí rozmanité rozhledny. Třebíčský deník [online]. VLP, 2017-05-04 [cit. 2017-05-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]