Babylon 5

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Babylon 5

Logo seriálu
Základní informace
Původní název Babylon 5
Žánr sci-fi
Formát seriál
Námět J. Michael Straczynski
Hrají Bruce Boxleitner
Claudia Christianová
Jerry Doyle
Mira Furlanová
Země původu USAUSA USA
Počet řad 5
Počet dílů 110 (seznam dílů)
Obvyklá délka 42 minut
Produkce a televizní štáb
Distributor Warner Bros. Television
Oficiální webové stránky
Babylon 5 na ČSFD IMDb
J. Michael Straczynski, tvůrce seriálu

Babylon 5 (též zkráceně B5) je americký televizní sci-fi seriál vytvořený J. Michaelem Straczynskym. Ten jej také produkoval a napsal většinu epizod (proto je fanoušky zmiňován jako Velký tvůrce). Děj seriálu se z větší části odehrává na stejnojmenné vesmírné stanici. Na seriál volně navazuje seriál Křížová výprava a s jeho dějem je spojeno i šest televizních filmů a jeden DVD film.

Zápletka[editovat | editovat zdroj]

Straczynski se pokusil vytvořit SF seriál pro dospělé publikum. Jednotlivými epizodami prostupuje komplikovaný rámcový příběh, postavy mají složité vzájemné vztahy i psychologii. Zároveň vytvořil konzistentní svět, který respektuje fyzikální zákony více než ostatní seriály a kde postavy nelze snadno rozdělit na kladné a záporné. Babylon 5 není utopií, žijí na něm zkrachovalé existence, bezdomovci, zločinci. I politické uspořádání má daleko k harmonii Spojené federace planet ze Star Treku a postupně můžeme sledovat přerod demokracie v tyranii.

Stanice Babylon 5 byla postavena deset let po pozemsko-minbarské válce. Jde v první řadě o stanici diplomatickou – vesmírné rasy se na ní mohou setkat a jednat na neutrální půdě (přestože stanice sama má pozemského velitele). Stavbu stanice sponzorovalo pět ras – Pozemšťané, Minbari, Centauri, Narni a Vorloni. Jejich velvyslanci (a jejich zástupci) tyto rasy reprezentují v Radě Babylonu 5. V ní zasedají i vyslanci ostatních ras (většina z nich je spojena v Lize nezávislých světů), ale bez hlasovacího práva.

Straczinsky rozvíjí několik souběžných témat. Jedním z nich jsou osobní osudy jednotlivých postav, dalším politické změny v Pozemské alianci, napětí mezi běžnými lidmi a telepaty a asi nejvýraznější linií je blížící se konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla Galaxii v chaos.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Hudba k pilotnímu filmu Babylon 5: Vesmírný sumit byla složena Stewartem Copelandem. Když byl seriál odsouhlasen k pravidelnému týdennímu vysílání, Copeland nebyl volný a tak Straczinsky oslovil Christophera Frankeho, který složil hudbu ke všem pěti sezónám a ke třem filmům. Když Straczinsky vytvářel novou scenáristickou edici Vesmírného sumitu, byla originální Copelandova hudba nahrazena hudbou od Frankeho.

Hlavní postavy a herci[editovat | editovat zdroj]

Personál stanice[editovat | editovat zdroj]

Mimozemšťané[editovat | editovat zdroj]

Stanice Babylon 5[editovat | editovat zdroj]

Babylon 5 je pátou stanicí svého druhu. Babylon 1, 2 a 3 byly zničeny sabotáží během stavby, Babylon 4 zmizel 24 hodin před svým zprovozněním. Dostavit a plně zprovoznit se podařilo až Babylon 5 a je nejmenší ze všech. Největší byl Babylon 4. Stanice je umístěna v systému Epsilon Eridani na orbitě třetí planety této soustavy.

Civilizace[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Rasy v seriálu Babylon 5.

Hlavními rasami na stanici Babylon 5 jsou lidé, Minbaři, Centauři, Narnové a do čtvrté série i Vorloni. Právě těchto pět ras sponzorovalo stavbu stanice. Dále jsou zde rasy z Ligy nezávislých světů a posléze i Stíny a jejich spojenci.

Témata[editovat | editovat zdroj]

Světlo versus temnota, řád proti chaosu[editovat | editovat zdroj]

Vorloni a autoritativní pozemský režim se symbolizují do podoby stabilního řádu. Zatímco u Vorlonů jde o postoj ovlivněný tisíciletou moudrostí, u prezidenta Clarka jde o pouhý exces. Proti Vorlonům stojí ztělesněný Chaos – Stíny.

Tomu, kdo viděl první dvě sezóny se zdá, že Stíny reprezentují čiré zlo, zatímco konzervativní Vorloni dobro. Později se však ukazuje, že i Vorloni napáchají ve své zaslepenosti a touze po řádu mnoho škod a Straczynsky se přiklání ke třetí, kompromisní cestě. Tu reprezentují Rangeři (převážně složení z lidí a Minbarů) a minbarský Šedý koncil ("Jsme šedí, stojíme mezi světlem a temnotou.").

Hledání[editovat | editovat zdroj]

Straczinsky vyjadřuje obdiv vůči všem kdo hledají pravdu a lásku. Ale i ti mohou na své cestě selhat a stát se jako Lenier obětí svých nenaplněných citů.

Hledání pravdy a smyslu života Straczinsky několikrát symbolizuje jako hledání Grálu.

Válka a mír[editovat | editovat zdroj]

Ve světě Babylonu 5 dojde k mnoha válečným konfliktům. Některé z nich jsou osudovým střetem mezi dobrem a zlem, ale většinou jde jen o strašlivý následek tragického nedorozumění.

Závislost[editovat | editovat zdroj]

Mnoho postav se musí potýkat se svou závislostí. Garibaldi bojuje s alkoholismem, doktor Franklin nadužívá stimulanty a Londo baží po moci a je ochoten obětovat téměř cokoli pro společenské postavení.

Pět sezón[editovat | editovat zdroj]

Každá seriálová řada pokrývá jeden rok událostí odehrávajících se ve vesmíru Babylonu 5, počínaje rokem 2258.

„The Gathering“[editovat | editovat zdroj]

Součástí seriálu je pilotní film „The Gathering“, původně nazvaný „Spacecenter Babylon 5“ (Vesmírná stanice Babylon 5). Jeho děj se odehrává v roce 2257, tedy rok před začátkem první seriálové řady, a zhruba 10 let po konci lidsko-minbarské války. Stanice Babylon 5 byla nedávno dostavěna a všichni její obyvatelé se tu teprve zabydlují. Momentálně je očekáván přílet vorlonského velvyslance Koshe. Na toho je ale hned po příletu spáchán atentát, přičemž hlavním podezřelým se stává velitel stanice komandér Jeffrey Sinclair. Nakonec je Kosh po složité operaci zachráněn a jsou odhaleni praví viníci, příslušníci minbarské vojenské kasty, kteří se tímto způsobem chtěli zbavit Sinclaira.

V pilotním filmu vystupovalo několik postav, které nebyly přeneseny do seriálu a namísto nich se objevily postavy nové – prvním důstojníkem byla ve filmu Laurel Takašima (nahrazena Susan Ivanovovou), šéflékařem Benjamin Kyle (nahrazen Stephenem Franklinem), staniční telepatkou Lyta Alexanderová (nahrazena Talií Wintersovou, po druhé sezóně se ale opět prohodily). Fyzický vzhled minbarijské velvyslankyně Delenn se také ve filmu výrazně lišil od jejího pozdějšího vzezření v seriálu. Původně totiž mělo jít o mužskou postavu hranou ženskou herečkou, od tohoto záměru bylo ale upuštěno.

1. Znamení a předtuchy (Signs and Portents)[editovat | editovat zdroj]

2258: Vedení stanice Babylon 5 v čele s komandérem Sinclairem se musí vypořádávat s mnoha problémy, například s přepady lodí piráty, znovuvzplanuvším konfliktem mezi znepřátelenými Centaury a Narny, militantní pozemskou rasistickou skupinou či Sborem PSI, vlivnou organizací sdružující pozemské telepaty. Začínají se objevovat náznaky blížícího se konfliktu se Stíny, o jejichž samotné existenci zatím většina ras nemá ani tušení. Mezi ně patří objevení (a brzké opětovné zmizení) ztracené stanice Babylon 4 a především příchod jistého pana Mordena, který se spolu se svými tajemnými „obchodními partnery“ (kteří, jak se později ukáže, nejsou nikdo jiný, než Stíny) očividně značně zajímá o cíle a ambice centaurského velvyslance Londa Mollariho.

2. Příchod Stínů (Coming of Shadows)[editovat | editovat zdroj]

2259: Komandér Sinclair byl převelen s tím, že bude jako velvyslanec reprezentovat Zemi na domovské planetě Minbarů a vedení stanice po něm přebírá kapitán John Sheridan. Minbarská velvyslankyně Delenn se podrobuje záhadné transformaci, během níž se přemění v minbarsko-lidského hybrida. Prezident Pozemské aliance Luis Santiago, který podporoval spolupráci a porozumění mezi lidmi a mimozemskými rasami, umírá při údajné nehodě. Jeho nástupcem se stává xenofobní viceprezident Morgan Clark, který začíná Alianci přetvářet v totalitní stát a zakládá tzv. Noční hlídku, organizaci nápadně podobnou nacistické SA. Když vyjde najevo, že Santiagova smrt nebyla náhoda ale následek atentátu, vedení Babylonu 5 se připojuje k hnutí odporu. Vypukne narnsko-centaurská válka, která skončí porážkou Narnů a jejich území se stává centaurským protektorátem. Zároveň se množí hlášení o objevení neznámých nepřátelských lodí Stínů v hyperprostoru.

3. Bod, ze kterého není návratu (Point of No Return)[editovat | editovat zdroj]

2260: V Pozemské alianci sílí vliv Noční hlídky, bezmezně oddané prezidentu Clarkovi, a objevují se důkazy, že Clark byl zodpovědný za zavraždění svého předchůdce. Když Clark vyhlásí stanné právo, všechny pozemské kolonie, včetně Babylonu 5, se odtrhnou od Pozemské aliance. Začíná válka mezi Aliancí a jejími bývalými koloniemi. Současně nabývá na intenzitě ohrožení, které představují útoky Stínů. Kapitán Sheridan proto obdrží od velvyslankyně Delenn technicky vyspělou bojovou loď pojmenovanou Bílá hvězda. Přibývající útoky Stínů vedou k vytvoření mezirasové aliance pro boj proti tomuto tajemnému, ale smrtícímu nepříteli; dochází k prvním otevřeným bojům. Sheridan se přes varování vydává na Z'ha'dum, centrální planetu Stínů, a umírá při úspěšném pokusu o zničení jejich hlavní základny.

4. Není vítěze ani poraženého (No Surrender, No Retreat)[editovat | editovat zdroj]

2261: Kapitán Sheridan sice umírá, ale během přechodu mezi životem a smrtí se setkává s tajemnou bytostí jménem Lorien, která patří mezi členy jedné z „prvních ras“. Lorien mu propůjčuje část své životní síly, která ho vrací zpět mezi živé, ale jen na omezenou dobu (20 let). Sheridan se vrací na Babylon 5 a pokračuje ve válce se Stíny. Velvyslanec rasy Centaurů Londo Mollari zjišťuje, že centaurský císař Cartagia je šílený a vede svůj národ do záhuby. Zosnovuje úspěšný komplot, jehož cílem je císařova vražda, a po jeho smrti se stává premiérem Republiky Centauri. Sheridan vede vojsko různých ras do závěrečné bitvy se Stíny. Ta končí jeho vítězstvím - ovšem nikoliv vojenským, ale v diskuzi. Obě „starší rasy“ - Stíny i Vorloni - opouštějí Galaxii. Zanechávají „mladší rasy“ svému osudu, aby si utvářely vesmír podle vlastních představ. Poté se Sheridan soustředí na boj proti totalitnímu režimu Pozemské aliance, jehož výsledkem je vítězství vzbouřenců a sebevražda prezidenta Clarka. Nakonec je Sheridan zvolen prezidentem nově založené Mezihvězdné aliance.

5. Ohnivé kolo (Wheel of Fire)[editovat | editovat zdroj]

2262: Vedení stanice Babylon 5 se ujímá kapitánka Elisabeth Lochleyová. Prezident Sheridan si volí stanici za své dočasné sídlo, než budou hotovy prostory připravované na planetě Minbar. Na stanici je zřízena kolonie uprchlých telepatů, kteří jsou na útěku před Sborem PSI. Část telepatů spáchá později sebevraždu, když je agenti Sboru PSI přijdou zatknout a odvézt zpět na Zemi. Dochází k napadání lodí členů Aliance záhadným nepřítelem, z něhož se nakonec vyklubou Centaurové. Centaurský regent však nejedná ze svobodné vůle, neboť je manipulován a ovládán rasou Drakhů, bývalými spojenci Stínů. Po útoku Aliance na domovský svět Centaurů Centauri Prima regent umírá a velvyslanec Londo Mollari se stává centaurským císařem.

Úvodní slova[editovat | editovat zdroj]

Signs and Portents – Znamení a předtuchy[editovat | editovat zdroj]

"Stalo se to na úsvitu třetího věku lidstva, deset let po válce Země s Minbari. Projekt Babylon byl splněným snem. Jeho cílem bylo zabránit dalšímu konfliktu vytvořením místa, kde by lidé a mimozemšťané řešili své spory mírovou cestou. Stal se útočištěm, druhým domovem pro diplomaty, podvodníky, obchodníky i poutníky. Lidé a mimozemšťané spolu žijí ve dvou a půl milionech tun rotujícího kovu osamoceného v temnotě. Může být i nebezpečným místem, ale je to naše poslední a největší naděje na mír. Toto je příběh poslední ze stanic Babylonu.

Píše se rok 2258. Místo se nazývá BABYLON 5."

Jeffrey D. Sinclair

Coming of Shadows – Příchod Stínů[editovat | editovat zdroj]

"Projekt Babylon byl poslední nadějí na zachování míru. Soběstačný svět dlouhý pět mil umístěný v neutrálním teritoriu. Místo soužití a obchodování pro čtvrt milionu pozemšťanů a mimozemšťanů. Zářící pochodeň osamocená v tmavém nekonečném prostoru. Bylo to na úsvitu třetího tisíciletí historie lidstva – v čase, kdy nás zastihla Velká válka. Toto je příběh poslední ze stanic Babylon.

Píše se rok 2259. Místo se jmenuje Babylon 5."

John Sheridan

Point of No Return – Bod, ze kterého není návratu[editovat | editovat zdroj]

"Projekt Babylon byl naší poslední nadějí na udržení míru… …ale selhal. V roce Války se Stíny se stal něčím významnějším - naší jedinou nadějí na vítězství.

Rok - 2260. Místo - Babylon 5."

Susan Ivanovová

No Surrender, No Retreat — Není vítěze ani poraženého[editovat | editovat zdroj]

"Byl to rok válek." Lennier
„Rok zkázy.“ Zack Allan
„Rok, kdy jsme si vzali, co bylo naše.“ G´Kar
„Byl to rok znovuzrození.“ Lyta Alexanderová
„Rok velikého smutku.“ Vir Cotto
„Rok bolesti.“ Marcus Cole
„A rok radosti.“ Delenn
„Byl to začátek nové éry.“ Londo Mollari
„Byl to konec dějin.“ Stephen Franklin
„Byl to rok, kdy se vše změnilo.“ Susan Ivanovová
„Rok – 2261.“ Michael Garibaldi
„Místo – Babylon 5.“ John Sheridan

Wheel of Fire – Ohnivé kolo[editovat | editovat zdroj]

"A tak se to začíná..." Kosh, 2258/22
„Máte v paměti díru.“ Atentátník z klanu Větrných mečů, 2257
„Co chcete?“ Morden, 2258/13
„Nikdo tady není přesně tím, kým se zdá.“ G´Kar, 2258/06
„Nic už není jak bylo předtím.“ Sinclair, 2258/22
„Velitel Sinclair byl převelen.“ Generál Hague, 2259/01
„Proč nezničíte domovskou planetu Narnů, když už jste u toho?“ Londo Mollari, 2259/02
„Vidím velkou ruku natahující se z hvězd…“ Elric, 2259/03
„Kdo jste?“ Sebastian, 2259/21
„Prezident Clark dnes podepsal rozhodnutí o vyhlášení stanného práva.“ Reportér ISN, 2260/08
„Tyto rozkazy nás přinutily vyhlásit nezávislost.“ John Sheridan, 2260/10
"… zásoby zbraní…„ Alfred Bester, 2260/14
“… pokud nevstanete, nepřestanete sedět na zadcích a neuděláte něco!" John Sheridan, 2258/15
„Vy jste ten, který byl.“ Zathras, 2260/17
„Pokud poletíte na Z'Ha'Dum, zemřete.“ Kosh, 2259/16, 2260/22
„Proč jste tu?“ Lorien, 2261/02
„Máte něco, pro co stojí za to žít“ Lorien, 2261/02
„Myslím na své překrásné město v plamenech…“ Delenn, 2261/13
„… jako obři na hřišti…“ John Sheridan, 2261/05
„A teď, kčertu, vypadněte z naší galaxie!“ John Sheridan, 2261/06
„Jsme tu, abychom zatkli prezidenta Clarka.“ John Sheridan, 2261/20

Filmy[editovat | editovat zdroj]

  • In the Beginning – odehrává se před vlastním seriálem v době pozemsko-minbarské války
  • Thirdspace – bez přímého vztahu k vlastnímu seriálu, někdy v době 4. série
  • River of Souls – bez přímého vztahu k vlastnímu seriálu, odehrává se během 5. série
  • A Call to Arms – po skončení vlastního seriálu, úvod k seriálu Křížová výprava
  • Legend of the Rangers – odehrává se v roce 2264, zamýšlený jako úvod k novému, nakonec nerealizovanému projektu.
  • The Lost Tales: Voices in the Dark - první film z direct-to-dvd série The Lost Tales vypráví dva příběhy ze světa Babylonu 5

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]