Přeskočit na obsah

J. Michael Straczynski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
J. Michael Straczynski
J. Michael Straczynski (2008)
J. Michael Straczynski (2008)
Rodné jménoJoseph Michael Straczynski
Narození17. července 1954 (69 let)
Paterson, New Jersey, USA
Povoláníscenárista, producent, spisovatel, novinář, dramatik
Alma materSan Diego State University
OceněníBradbury Award
Manžel(ka)Kathryn M. Drennan (1983–2008)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Michael Straczynski ([strəˈzɪn.ski]IPA; * 17. července 1954 Paterson, New Jersey) je americký spisovatel a producent televizních seriálů. Píše romány, povídky, knihy komiksů a rádiová dramata. Je také divadelní dramatik, žurnalista a autor oblíbené knihy o psaní scénářů. Je autorem, výkonným producentem a hlavním scenáristou vědeckofantastických televizních seriálů Babylon 5 (1994–1998) Křížová výprava (1999), Jeremiah (2002–2004) a Sense8 (2015). Straczynski napsal většinu epizod Babylonu 5, za zmínku stojí nepřerušená řada 59 epizod, obsahující všechny díly 3. a 4. sezóny. Již od roku 1985 se účastní také mnoha internetových komunikačních sítí jako např. Usenet a internetových fór (např. GEnie, CompuServe a America Online), kde reaguje na dotazy fanoušků. Jedná se o přítele a spolupracovníka spisovatele z oblasti spekulativního žánru Harlana Ellisona, žáka a přítele Normana Corwina a upřímného obdivovatele díla Roda Serlinga.

Vystudoval Státní univerzitu v San Diegu, kde získal titul bakalář v psychologii a sociologii (dále zde studoval filozofii a literaturu). V době studia na SDSU napsal mnoho článků pro studentské noviny, které pak byly vtipně nazývané (kvůli počtu jeho článků) „Daily Joe“ (česky „Pepův deník“). Při psaní také spolupracoval se svou bývalou ženou Kathryn M. Drennanovou.

Jím užívané profesionální jméno je J. Michael Straczynski, ačkoli neformálně bývá oslovován „Joe“. V tisku a částečně také na Usenetu sám sebe často podepisuje pouze iniciálami JMS. Fanoušky je také často označován jako „Great Maker“ (Velký tvůrce).

Jako autor komiksů napsal mimo jiné Worldsinger (1991), sešit vydaný DC Comics, příběh posádky z původního seriálu Star Trek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]