Bednárec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bednárec
Kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie

znak obce Bednárecvlajka obce Bednárecznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0313 562548
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (LAU 1): Jindřichův Hradec (CZ0313)
obec s rozšířenou působností: Jindřichův Hradec
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Bednárec
katastrální výměra: 7,78 km²
počet obyvatel: 109 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 515 m n. m.
PSČ: 378 42
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Bednárec 27
37842 Nová Včelnice
starosta / starostka: Martin Závodský
Oficiální web: http://www.bednarec.cz

Bednárec
Red pog.png
Bednárec
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Bednárec (německy Groß Bernharz) se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Na začátku roku 2013 (leden) zde žije 113 obyvatel a nachází se 56 domů. Nejvyšší bod obce je vrch Myslivna, nejnižší bod je údolí říčky Žirovničky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377, kdy se připomíná jistý Konrád z Bednárce. Ves trvale náležela k jindřichohradeckému panství a byl sídlem panské rychty. Bednárec nebyl ušetřen mnoha pohrom. V roce 1585 to byla velká morová epidemie na kterou, zde zahynulo 50 obyvatel. Roku 1693 došlo k vypuknutí epidemie kobylek, což mělo za následek zničení úrody. Ve vsi ležela mnohá vojska (nejvíce Rus. a Fra.). V roce 1877 byla v Bednárci otevřena nová škola, která pro nedostatek žáků byla v roce 1974 zrušena. Bednárec protla v roce 1887 železnice Veselí nad Lužnicí- Jihlava. První vlak zde projel 29. 08. 1887. Roku 1894 byl založen Sbor dobrovolných hasičů Bednárec, který zde funguje dodnes (v nedávné době byla zrekonstruována místní hasičská zbrojnice) V roce 1975 byl Bednárec sloučen s nedalekým Jarošovem nad Nežárkou (v roce 1990 se opět osamostatnil). V roce 2011 obdržela obec od předsedkyně poslanecké sněmovny ČR svou vlajku a znak.

Obecní správa a politika[editovat | editovat zdroj]

V letech 2010–2014 byl starostou Petr Urban, od roku 2014 funkci vykonává Martin Závodský.

Obecní vlajka a znak[editovat | editovat zdroj]

Bednárec v roce 2011 získal obecní vlajku a znak. Oběma dominuje sloučení modré a žluté barvy (barvy pánů z rúže, jindřichohradecké panství), svíčka stojící na knize. Slavnostní odhalení vlajky proběhlo 15. září 2012 při příležitosti I. srazu bednáreckých rodáků.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kaple Panny Marie[editovat | editovat zdroj]

V ní se v letech 17951965 nacházela tzv. pieta z Bednárce (nyní ve sbírkách zámku Hluboká nad Vltavou)/

Křížový kamen Na Drahách[editovat | editovat zdroj]

Smírčí kámen, který je údajně hrobem muže a ženy ze švédských válek

pomník Dr. Antonína Švehly[editovat | editovat zdroj]

Doktor Antonín Švehla byl prvorepublikovým politikem za agrární stranu, třikrát se stal předsedou československých vlád a řadil se k tzv. mužům října. V Bednárci převažovali agrární, kteří svému předsedovi nechali v roce 1936 vztyčit pomník na okraji obce v nově vytvořeném lesoparku u silnice do Jarošova nad Nežárkou. Pomník přežil až do padesátých let dvacátého století, kdy jej strhli údajně přívrženci komunistické strany Československa. Pomník byl stržen a jeho ruiny zůstávali na svém místě ležet další desítky let. V roce 2012 zastupitelstvo obce rozhodlo okolí pomníku zrevitalizovat - zakonzervovat pomník, ošetřit Boží muka smírčí kámen Na Drahách. Nadace Via, která přispívá na opravy drobných místních památek přislíbila dotaci na rekonstrukci. V roce 2012 však byla část pomníku ukradena neznámým pachatelem. Rekonstruovaný pomník byl slavnostně znovuodhalen 5. října 2013.

Kaple sv. Anny[editovat | editovat zdroj]

Na cestě do sousedního Kamenného Malíkova

Přírodní rezervace Lipina[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka ležící na svahu údolní nivy Žirovničky

místo zvané Na Hradě[editovat | editovat zdroj]

Údajné místo, kde stávala tvrz

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

František Tischer (18311910) – archivář u hraběte Černína

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vesnicí prochází železniční trať Veselí nad LužnicíJihlava, na které se nachází zastávka Bednárec, a silnice druhé třídy Jarošov nad NežárkouBatelov. Do vesnice zajíždějí autobusy ČSAD Jindřichův Hradec.

Občanská vybavenost[editovat | editovat zdroj]

Občané mohou v obci využívat místní obecní úřad, knihovnu, autobusovou či vlakovou zastávku a dětské hřiště, které bylo nedávno zrekonstruované. Obec po zrušení pošty v Jarošově nad Nežárkou využívá poštu v nedaleké Nové Včelnici.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V Bednárci se koná řada kulturních akcí, jako kácení májky, srazy Bednáreckých rodáků,zpívání koled na návsi, či různé akce s doprovodem hudby. Působí zde ochotnický divadelní soubor Bednochot.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]