Bednárec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bednárec
Kaple Panny Marie

Kaple Panny Marie

znak obce Bednárecvlajka obce Bednárecznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0313 562548
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (LAU 1): Jindřichův Hradec (CZ0313)
obec s rozšířenou působností: Jindřichův Hradec
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Bednárec
katastrální výměra: 7,78 km²
počet obyvatel: 109 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 515 m n. m.
PSČ: 378 42
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Bednárec 27
37842 Nová Včelnice
starosta / starostka: Martin Závodský
Oficiální web: www.bednarec.cz

Bednárec
Red pog.png
Bednárec
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Bednárec (německy Groß Bernharz) se nachází v okrese Jindřichův Hradec, kraj Jihočeský. Na začátku roku 2013 (leden) zde žije 113 obyvatel a nachází se 56 domů. Nejvyšší bod obce je vrch Myslivna, nejnižší bod je údolí říčky Žirovničky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377, kdy se připomíná jistý Konrád z Bednárce. Ves trvale náležela k jindřichohradeckému panství a byl sídlem panské rychty. Bednárec nebyl ušetřen mnoha pohrom. V roce 1585 to byla velká morová epidemie na kterou, zde zahynulo 50 obyvatel. Roku 1693 došlo k vypuknutí epidemie kobylek, což mělo za následek zničení úrody. Ve vsi ležela mnohá vojska (nejvíce Rus. a Fra.). V roce 1877 byla v Bednárci otevřena nová škola, která pro nedostatek žáků byla v roce 1974 zrušena. Bednárec protla v roce 1887 železnice Veselí nad Lužnicí- Jihlava. První vlak zde projel 29. 08. 1887. Roku 1894 byl založen Sbor dobrovolných hasičů Bednárec, který zde funguje dodnes (v nedávné době byla zrekonstruována místní hasičská zbrojnice) V roce 1975 byl Bednárec sloučen s nedalekým Jarošovem nad Nežárkou (v roce 1990 se opět osamostatnil). V roce 2011 obdržela obec od předsedkyně poslanecké sněmovny ČR svou vlajku a znak.

Obecní správa a politika[editovat | editovat zdroj]

V letech 2010–2014 byl starostou Petr Urban, od roku 2014 funkci vykonává Martin Závodský.

Obecní vlajka a znak[editovat | editovat zdroj]

Bednárec v roce 2011 získal obecní vlajku a znak. Oběma dominuje sloučení modré a žluté barvy (barvy pánů z rúže, jindřichohradecké panství), svíčka stojící na knize. Slavnostní odhalení vlajky proběhlo 15. září 2012 při příležitosti I. srazu bednáreckých rodáků.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Křížový kamen Na Drahách. Smírčí kámen, který je údajně hrobem muže a ženy ze švédských válek
  • Pomník Dr. Antonína Švehly smírčí kámen Na Drahách. Nadace Via, která přispívá na opravy drobných místních památek přislíbila dotaci na rekonstrukci. V roce 2012 však byla část pomníku ukradena neznámým pachatelem. Rekonstruovaný pomník byl slavnostně znovuodhalen 5. října 2013. Doktor Antonín Švehla byl prvorepublikovým politikem za agrární stranu, třikrát se stal předsedou československých vlád a řadil se k tzv. mužům října. V Bednárci převažovali agrární, kteří svému předsedovi nechali v roce 1936 vztyčit pomník na okraji obce v nově vytvořeném lesoparku u silnice do Jarošova nad Nežárkou. Pomník přežil až do padesátých let dvacátého století, kdy jej strhli údajně přívrženci komunistické strany Československa. Pomník byl stržen a jeho ruiny zůstávali na svém místě ležet další desítky let. V roce 2012 zastupitelstvo obce rozhodlo okolí pomníku zrevitalizovat - zakonzervovat pomník, ošetřit Boží muka
  • Kaple sv. Anny. Na cestě do sousedního Kamenného Malíkova
  • Přírodní rezervace Lipina. Přírodní památka ležící na svahu údolní nivy Žirovničky
  • Místo zvané Na Hradě. Údajné místo, kde stávala tvrz

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

František Tischer (18311910) – archivář u hraběte Černína

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vesnicí prochází železniční trať Veselí nad LužnicíJihlava, na které se nachází zastávka Bednárec, a silnice druhé třídy Jarošov nad NežárkouBatelov. Do vesnice zajíždějí autobusy ČSAD Jindřichův Hradec.

Občanská vybavenost[editovat | editovat zdroj]

Občané mohou v obci využívat místní obecní úřad, knihovnu, autobusovou či vlakovou zastávku a dětské hřiště, které bylo nedávno zrekonstruované. Obec po zrušení pošty v Jarošově nad Nežárkou využívá poštu v nedaleké Nové Včelnici.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V Bednárci se koná řada kulturních akcí, jako kácení májky, srazy Bednáreckých rodáků,zpívání koled na návsi, či různé akce s doprovodem hudby. Působí zde ochotnický divadelní soubor Bednochot.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]