Březina (okres Jindřichův Hradec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Březina
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0313 507733
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Jindřichův Hradec (CZ0313)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Jindřichův Hradec
Historická země Čechy
Katastrální území Březina u Deštné
Katastrální výměra 9,52 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 131 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 560 m n. m.
PSČ 378 21
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Obecní úřad Březina 47
378 21 Kardašova Řečice
Starosta Josef Mixa
Oficiální web: www.obecbrezina.cz
Email: ou.brezina@tiscali.cz
Březina
Březina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Březina (německy Bschesina) leží v okrese Jindřichův Hradec. Má 131[1] obyvatel. Ve vzdálenosti 14 km západně leží město Soběslav, 17 km severozápadně město Sezimovo Ústí, 18 km jižně město Jindřichův Hradec a 19 km jihozápadně město Veselí nad Lužnicí.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rybník a kaple v obci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294. Obec dostala své jméno podle místa, kde byl vykácen březový les.[2] Asi tím nejvýraznějším znakem této malé a malebné jihočeské obce na okraji Českomoravské vrchoviny je řada šesti menších rybníků ležící přímo v jejím jádru. Rybníky jsou poskládané kaskádovitě za sebou. Poblíž jednoho z nich, ve středu obce, stojí kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1867. Obytná stavení jsou rozestavěná po obvodu a vesnice tak má uzavřený tvar, který vynikne při pohledu z výšky. Tato stavení obvykle mívají kromě obytné části také hospodářské prostory, stodolu, uprostřed dvorek a vzadu za domem („za humny“) zahradu.

Další rybník

Březina leží na klidném místě, mimo hlavní dopravní tahy a v její blízkosti není žádné větší město ani průmyslový závod. V minulosti se většina obyvatel této oblasti živila zemědělstvím. Vzhledem k poloze (nadmořská výška přes 500 m n. m.) se zde dobře daří bramborám, ale pěstuje se zde také obilí, kukuřice, řepka olejná a některé další plodiny a chová se dobytek. Zemědělské družstvo je i v současnosti největším místním zaměstnavatelem, avšak oproti dřívějšku větší část lidí pracuje v jiných profesích. Stejně tak jako jinde na venkově, i zde dochází ke snižování počtu obyvatel. V roce 1930 zde žilo téměř 450 lidí, dnes je to zhruba třetina. V obci funguje obchod se smíšeným zbožím a restaurace, z organizací pak spolek dobrovolných hasičů a myslivců.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. historie obce, viz http://www.obecbrezina.cz/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]