Březina (okres Jindřichův Hradec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Březina
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple sv. Jana Nepomuckého
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0313 507733
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Jindřichův Hradec (CZ0313)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Jindřichův Hradec
Historická země Čechy
Katastrální území Březina u Deštné
Katastrální výměra 9,52 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 127 (2019)[1]
Nadmořská výška 560 m n. m.
PSČ 378 21
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Obecní úřad Březina 47
378 21 Kardašova Řečice
Starosta Zdeněk Icha
Oficiální web: www.obecbrezina.cz
E-mail: ou.brezina@tiscali.cz
Březina
Březina
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Březina (německy Bschesina) leží v okrese Jindřichův Hradec. Má 127[1] obyvatel. Ve vzdálenosti 14 km západně leží město Soběslav, 17 km severozápadně město Sezimovo Ústí, 18 km jižně město Jindřichův Hradec a 19 km jihozápadně město Veselí nad Lužnicí.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rybník a kaple v obci

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294. Obec dostala své jméno podle místa, kde byl vykácen březový les.[2] Asi tím nejvýraznějším znakem této malé a malebné jihočeské obce na okraji Českomoravské vrchoviny je řada šesti menších rybníků ležící přímo v jejím jádru. Rybníky jsou poskládané kaskádovitě za sebou. Poblíž jednoho z nich, ve středu obce, stojí kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1867. Obytná stavení jsou rozestavěná po obvodu a vesnice tak má uzavřený tvar, který vynikne při pohledu z výšky. Tato stavení obvykle mívají kromě obytné části také hospodářské prostory, stodolu, uprostřed dvorek a vzadu za domem („za humny“) zahradu.

Další rybník

Březina leží na klidném místě, mimo hlavní dopravní tahy a v její blízkosti není žádné větší město ani průmyslový závod. V minulosti se většina obyvatel této oblasti živila zemědělstvím. Vzhledem k poloze (nadmořská výška přes 500 m n. m.) se zde dobře daří bramborám, ale pěstuje se zde také obilí, kukuřice, řepka olejná a některé další plodiny a chová se dobytek. Zemědělské družstvo je i v současnosti největším místním zaměstnavatelem, avšak oproti dřívějšku větší část lidí pracuje v jiných profesích. Stejně tak jako jinde na venkově, i zde dochází ke snižování počtu obyvatel. V roce 1930 zde žilo téměř 450 lidí, dnes je to zhruba třetina. V obci funguje obchod se smíšeným zbožím a restaurace, z organizací pak spolek dobrovolných hasičů a myslivců.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. historie obce, viz http://www.obecbrezina.cz/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]