Ponědrážka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ponědrážka
Kaple na návsi
Kaple na návsi
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0313 562653
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Třeboň
Okres (LAU 1) Jindřichův Hradec (CZ0313)
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 83 (2020)[1]
Rozloha 6,36 km²
Katastrální území Ponědrážka
Nadmořská výška 423 m n. m.
PSČ 378 16
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Ponědrážka 46
378 16 Lomnice nad Lužnicí
ponedrazka@tiscali.cz
Starosta MVDr. Jiří Vobr
Oficiální web: www.ponedrazka.cz
Ponědrážka
Ponědrážka
Další údaje
Kód části obce 125628
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Ponědrážka se nachází v okrese Jindřichův HradecJihočeském kraji. Žije zde 83[1] obyvatel. Na západním okraji obce se nachází Ponědrážkovský rybník.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název vesnice byl pravděpodobně odvozen od osobního jména Ponědrah, podobně jako u sousední vsi Ponědraže. Až do 20. století se užívalo názvu Ponědrážko, současná podoba názvu má ženský rod - Ponědrážka. V německých pramenech se lze setkat se zkomoleným názvem Poniedraschko.[2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší písemná zmínka o Ponědrážce pochází z roku 1379 jako o součásti rožmberského panství. První jména zdejších hospodářů jsou známa až z roku 1424 a upozorňují, že osídlenci byli Češi. V obci bývaly dva mlýny, Okrouhlíkův a Bickův. Roku 1469 byla Ponědrážka zastavena bratrům Klaricům, od roku 1518 je již opět uváděna jako součást rožmberského panství.

V letech třicetileté války byla Ponědrážka hodně poškozena.[2] V polovině 16. století obhospodařovalo 13 usedlostí v Ponědrážce celkem 10 lánů a 3 jitra polností, ze kterých měli předepsaný roční plat 4 kopy a 18 grošů. Roku 1674, dvacet šest let po válce, je známo již 11 usedlostí a ves se podařilo obnovit.

Budovy vystavěné v selském baroku

V blízkém lese Kopaniny se nacházela ložiska železné rudy. Škola v Ponědrážce začala fungovat roku 1879. Elektrifikace proběhla poměrně pozdě a to roku 1949.[2]

Ačkoliv se Ponědrážky, podobně jako většiny vesnic v Česku, v poslední době dotýká odliv mladých lidí do měst, ves vzkvétá jako zemědělsky zaměřená obec s velkým podílem chalupářů. V okolí Ponědrážky se nachází všechny chlouby Třeboňska: smíšené lesy s bohatým podhoubím, zachovalejší přírodu než v jiných částech Čech, mnoho rybníků a celkově ještě více možností k výletům. Ponědrážka je velice často navštěvována výletníky, jelikož rovinaté Třeboňsko přímo vybízí k projížďkám na kole.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Ponědrážka se nachází v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Severozápadně od vesnice leží přírodní rezervace Rašeliniště Hovízna.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
  2. a b c KOBLASA, Pavel. Místopis Třeboňska. [s.l.]: [s.n.], 2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]