Josef Štěpánek Netolický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O československém politikovi z první republiky pojednává článek Josef Netolický.
Josef Štěpánek Netolický
Narození 1460
Úmrtí 1538 (ve věku 77–78 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Dům Štěpánka Netolického, Třeboň, Masarykovo nám.

Josef Štěpánek Netolický (asi 14601538) byl jeden z nejznámějších českých rybníkářů.

O Josefu Netolickém se dochovalo velmi málo historických údajů . Rok narození ani křestní jméno Josef nejsou zcela jisté. První potvrzená zmínka o něm pochází až z konce 15. století, kdy působil ve službách Rožmberků, a to jako pomocník fišmistra Kunáta Dobřenského. Roku 1505 je sám jmenován fišmistrem. Na Třeboňsku měl na starost výstavbu rybníků a chov ryb. V roce 1522 se oženil s Dorotou Lokšovou, vdovou po třeboňském písaři. Tímto sňatkem získal dům č. 89 na dnešním Masarykově náměstí (dnes Dům Štěpánka Netolického).

Zemřel kolem Vánoc roku 1538.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zakládal či rozšiřoval rybníky ve východních Čechách (Žehuňský rybník) a na Třeboňsku, kde působil ve službách Rožmberků. Mezi jeho nejznámější díla patří Horusický rybník, Opatovický rybník, rybník Velký Tisý a rybník Kaňov. Za účelem zásobování rybníků čerstvou vodou vybudoval Zlatou stoku, která funguje do dnešních dnů. Uplatnil se také jako stavitel, navrhoval měšťanské domy a budoval opevnění Třeboně. Tato podoba opevnění z let 1525-26 je i dnes stále patrná. Potřeba opevnění vznikla zejména na základě sporů o rožmberské dědictví a kvůli hrozbě tureckých útoků. Hlavním iniciátorem opevňovacích prací byl Jindřich VII. z Rožmberka. Josef Štěpánek Netolický zde uplatnil své zkušenosti s vodními stavbami, protože voda byla součástí opevnění.

Na třeboňském Masarykově náměstí dodnes stojí renesanční dům, ve kterém žil (čp. 89/Třeboň I) - dnešní Dům Štěpánka Netolického.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Štěpánek Netolický - osobnosti rybníkářství - Rybářství Třeboň Hld. a.s.. www.rybarstvi.cz [online]. [cit. 2018-11-03]. Dostupné online. 
  • MRÁZEK, Lubor. Štěpánek Netolický, Blanský les - Netolicko, čertovsky hezké místo. www.blanet.cz [online]. [cit. 2018-11-03]. Dostupné online. 
  • Štěpánek ve Vlastenském slovníku historickém ve Wikizdrojích