Velký Tisý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velký Tisý
Velký Tisý (vlevo)
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Okres Jindřichův Hradec
Velký Tisý
Velký Tisý
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 317 ha
Objem 4 mil. m³
Povodí 102,7 km² km²
Max. hloubka 3,4 m
Ostatní
Typ rybník
Nadm. výška 421 m n. m.
Přítok vody Miletínský potok, Zlatá stoka
Odtok vody Miletínský potok, Zlatá stoka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velký Tisý je rybník v Jihočeském kraji, který je pátý největší v celé České republice. Je druhý největší v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se nedaleko Lomnice nad Lužnicí 10 km severně od Třeboně u silnice na Veselí nad Lužnicí. Vodní plocha má rozlohu 317 ha. hráz rybníka je 1850 m dlouhá a 5 m vysoká a zadržuje asi 4 mil.  vody. Dosahuje hloubky 3,4 m. Leží v nadmořské výšce 421 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybník byl dostavěn Štěpánkem Netolickým jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505. V letech 150620 byla postavena Zlatá stoka, která obtéká rybník z jihu a stala se pro něj stálým zdrojem vody. Hráze byly upraveny a rybník zvětšen Jakubem Krčínem roku 1569, přesto je hluboký kolem jednoho metru..

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Byl vybudován na Miletínském potoce. Je bohatě napájen Zlatou stokou, která se do něj vlévá několika stokami na jižní straně, kde stačí napájet řadu dalších rybníků, včetně Malého Tisého. I z jeho hráze se odděluje několik stok, které vyživují rybníky Velký a Malý Dubovec, dále Velký a Malý Panenský a také Černičný rybník. Pod jeho hrází se nachází sádka Šaloun postavené Štěpánkem Netolickým, které slouží svému původnímu účelu dodnes. Hlavní výpust rybníka tvoří kamenná štola o rozměrech 110×190 cm hrazená dvěma dřevěnými lopatkami.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Spolu s rybníkem Malý Tisý je od roku 1957 součástí národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Je zde důležité hnízdiště a shromaždiště ptactva. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých a mezinárodních rezervací.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]