Plavsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plavsko
Základní a mateřská škola
Základní a mateřská škola
Znak obce PlavskoVlajka obce Plavsko
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0313 509078
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíJindřichův Hradec
Okres (LAU 1)Jindřichův Hradec (CZ0313)
Kraj (NUTS 3)Jihočeský (CZ031)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel452 (2021)[1]
Rozloha10,86 km²
Katastrální územíPlavsko
Nadmořská výška464 m n. m.
PSČ378 02
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřadu378 02 Plavsko
StarostaIng. František Boček
Oficiální web: www.plavsko.cz/pages/
Plavsko
Plavsko
Další údaje
Kód obce509078
Kód části obce121568
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Plavsko (německy Alt Platz) leží v okrese Jindřichův Hradec. Má 452[1] obyvatel a katastrální území obce měří 1086 hektarů. Ve vzdálenosti 10 km severovýchodně leží město Jindřichův Hradec, 13 km jihozápadně město Třeboň, 19 km severozápadně město Veselí nad Lužnicí a 24 km severozápadně město Soběslav. Plavsko v minulosti patřilo k panství města Stráž nad Nežárkou, které se nachází 2 km jižně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1279. Od roku 1374 je Plavsko zahrnuto do panství Hradce, později Třeboně. V roce 1518 byla obec součástí Stráže nad Nežárkou, k odtržení došlo během patrimoniálního režimu v roce 1848.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Brunnerova mlékárna, založena v roce 1920. Vyráběly se zde syrečky a sýr Romadur.
  • Čertův komín: Je to kamenný pilíř na pravém břehu řeky Nežárky, podle pověsti je to zbytek vodovodu, který měl vést do Stráže nad Nežárkou, nachází se v místě zvaného U Čihadla.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Západní část katastru obce patří do krajinné oblasti Třeboňsko, vyskytují se zde vzácné druhy rostlin, např. sasanka lesní nebo kokošík, a živočichů, např. orel mořský, krkavec, vydra říční. Obec vlastní 110 ha lesa s převahou borových porostů, kde se hospodaří podle lesního hospodářského plánu.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Rybník na východě obce

Plavsko má 7 rybníků. První se jmenuje Rohlík, protože kdysi měl skutečně tvar rohlíku, později byl zbagrován do čtverce, slouží jako hasičská nádrž a pro rekreační rybolov. Druhý je rybník Návesák, který se nachází před místní základní školou, v současnosti není nijak využíván. Třetím v pořadí je rybník Závisťák, který je využíván pro chov ryb a pořádají se na něm rybářské závody. Čtvrtým je rybník Hačkov, který byl v minulosti využíván k chovu ryb, v současnosti je v pronájmu soukromého majitele. Pátým rybníkem je Kašparský rybník, který se nachází v lese u hájovny Kašpary, využívá se výhradně k chovu ryb. Šestým rybníkem je Nový rybník, který leží blízko Nedařeže. V minulosti byl rybník Nový protržen při povodni. Dříve míval rozlohu 3,5 ha, dnes 1,8 ha. Posledním rybníkem je Nedarež, který je rovněž využíván výhradně k chovu ryb a zdejším mysliveckým sdružením k odchovu divokých kachen.

Jihovýchodně od Plavska protéká Vydří potok, který nese název podle dřívějšího hojného výskytu vyder. V minulosti zde byla velká populace raků. Je dobře sjízdný při vypouštění 4 rybníků, ústí do řeky Nežárky.

Doprava a turistika[editovat | editovat zdroj]

Obcí prochází silnice třetí třídy, která ve Stráži nad Nežárkou navazuje na hlavní tah na České Budějovice. Dále je zde řada turistických stezek a cyklostezek, které navazují na trasy Jemčinských lesů.

Spolky v obci[editovat | editovat zdroj]

Renovovaná hasičská zbrojnice

Myslivecký spolek byl založen v roce 1948. Honitba je velká 1083 ha. V současné době má myslivecký spolek 30 členů. V honitbě je zastoupena převážně zvěř spárkatá, stavy drobné zvěře jsou minimální. Kromě myslivecké činnosti je každoročně spolkem pořádán Myslivecký ples.

Fotbalový klub Sokol Plavsko byl založen v roce 1941. V roce 1962 byla započata výstavba hřiště a šaten, v roce 1984 proběhla přestavba a přístavba šaten. V současnosti má Sokol Plavsko fotbalový oddíl, v minulosti měl žáky i dorost.

V roce 1958 byla obnovena činnost oddílu Základní tělesné výchovy, v pozdějších letech se nacvičovalo na II. celostátní spartakiádu.

Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1876. Roku 1892 měl sbor 35 členů, roku 1898 se sbor rozrostl o dalších 25 členů. V současnosti je zřizovatelem obec a sbor čítá 29 členů.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]