Josef Kholl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Kholl
Dukla, Alej hrdinů pplk. Josef Kholl
Dukla, Alej hrdinů pplk. Josef Kholl
Narození27. července 1914
Plavsko
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí22. září 1944 (ve věku 30 let)
při útoku na Hyrowu horu (kóta 694)
SlovenskoSlovensko Slovensko
NárodnostČeši
Vojenská kariéra
HodnostGenerálmajor in memoriam
Doba služby1933-1944
SloužilZnak Československa Československá armáda
Velel1. polní prapor 1. československé samostatní brigády v SSSR
VálkyDruhá světová válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Generálmajor in memoriam Josef Kholl (27. června 1914 Plavsko22. září 1944 při útoku na Hyrowu horu (kóta 694) v boji o Duklu), byl československý voják, velitel a bojovník proti nacismu.

Dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Novém dvoře v Plavsku, školní léta prožil ve Vysoké u Příbramě. V letech 1920–1926 navštěvoval základní školu v Bohutíně, 1926–1933 studoval na reálném gymnáziu v Příbrami. Po maturitě byl odveden do školy dělostřeleckých důstojníků v záloze a pak byl povolán ke studiu do vojenské akademie v Hranicích. V roce 1936 nastoupil Josef Kholl k 38. pěšímu pluku v Berouně. Zde také odpovědně plnil první úkoly v obraně Československa při mobilizaci v roce 1938[1].

Odboj a Severní Afrika[editovat | editovat zdroj]

V době okupace se zapojil do ilegální vojenské organizace Obrana národa na Berounsku. Po odhalení činnosti ilegální skupiny se Josefu Khollovi podařilo uniknout přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii a přihlásit se u čs. vojenských jednotek na Blízkém východě. Zde se zúčastnil tažení v Západní poušti, v Sýrii a v Libyi. Bojoval rovněž v Tobruku a zúčastnil se protivzdušné obrany Haify. Po skončení bojů čs. jednotek v Africe odešel do nově se formující 1. čs. brigády v SSSR.

Hrobka rodiny Josefa Kholla na Městském hřbitově v Rakovníku

Dne 12. října 1943 odjel na frontu ve funkci velitele 1. polního praporu první brigády. Se svými vojáky a po boku Rudé armády se vyznamenal osobní statečností, bystrým a energickým velením v urputných bojích o Kyjev, Bílou Cerekev, Žaškov, pověstnou kótu 534 a Hyrowu horu. Dne 5. listopadu 1943, v době nástupu na Kyjev, nesl se svým praporem hlavní nápor brigády. Mistrně velel praporu – jeho vojáci rozhodným útokem zničili odpory nepřítele na žitomirské silnici, pronikli do hloubky obrany protivníka a znemožnili zničení mostu u nádraží Kyjev I. V útoku pokračovali v noci a na úsvitě 6. listopadu 1943 obsadili část Kyjeva, pronikly až na řeku Dněpr a tím včas a beze zbytku splnili svěřený bojový úkol. Koncem roku 1943 se Josef Kholl zúčastnil se svým praporem bojů v prostoru Bílé Cerekve o vesnici Rudu, kterou osvobodil a v prostoru Dukelského průsmyku vedl svůj prapor v bojích o kótu 534 a při útoku na Hyrowu horu. V úporné bitvě o ni padl 22. září 1944.

Armádní generál Ludvík Svoboda o této události napsal: „Hyrowa hora byla poslední a nejzávažnější překážkou na cestě k naší hranici. Vyžádala si mnoho obětí. Hrdinskou smrtí tam padl i velitel 1. praporu štábní kapitán Kholl. Byl to výtečný velitel, odvážný, dobrý, spravedlivý, vzácný člověk. Dobře si ve všech bojích počínal. Svůj prapor dovedl až na vrchol Hyrowy hory. Při jejím obsazování byl úlomkem granátu zasažen přímo do hlavy.“

V roce 1946 byly jeho ostatky převezeny z Dukly a pohřbeny na městském hřbitově v Rakovníku[2].


Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Za svoji statečnost byl Josef Kholl vyznamenán Řádem rudého praporu, vojenským řádem Bílého lva Za vítězství, třemi Československými válečnými kříži 1939, třemi čs. medailemi Za chrabrost, čs. medailí Za zásluhy a řadou dalších vyznamenání.

Ve dnech 25. výročí bojů o Duklu byly zásluhy Josefa Kholla o vítězství nad fašismem oceněny rozhodnutím prezidenta ČSSR ze dne 3. října 1969, kdy mu armádní generál Ludvík Svoboda propůjčil vyznamenání nejvyšší – Zlatou hvězdu hrdiny ČSSR in memoriam. Současně byl Josef Kholl povýšen do hodnosti generálmajora.

Československý válečný kříž 1939 Československý válečný kříž 1939
Československý válečný kříž 1939 Československý válečný kříž 1939, udělen podruhé
Československý válečný kříž 1939 Československý válečný kříž 1939, udělen potřetí
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, udělena podruhé
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem, udělena potřetí
Československá medaile za zásluhy, I. stupně - stříbrná Československá medaile za zásluhy, I. stupně – stříbrná
Vojenský řád bílého lva Za vítězství, Hvězda II. stupně Vojenský řád bílého lva Za vítězství, Hvězda II. stupně
Hvězda 1939-1945 Hvězda 1939-1945
Africká hvězda Africká hvězda
Řád Rudého praporu Řád Rudého praporu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VELF, Josef. Generál Josef Kholl ve světle vzpomínek. Praha: Československá obec legionářská, 1999. 117 s. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]