Rapšach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rapšach
Kostel svatého Zikmunda
Kostel svatého Zikmunda
Znak obce RapšachVlajka obce Rapšach
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0313 547069
Pověřená obecSuchdol nad Lužnicí
Obec s rozšířenou působnostíTřeboň
Okres (LAU 1)Jindřichův Hradec (CZ0313)
Kraj (NUTS 3)Jihočeský (CZ031)
Historická zeměČechy, ale část území obce náležela do roku 1920 k Dolním Rakousům
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel643 (2022)[1]
Rozloha28,35 km²
Nadmořská výška472 m n. m.
PSČ378 07
Počet domů245 (2021)[2]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ4
Kontakt
Adresa obecního úřaduRapšach 7
378 07 Rapšach
ourapsach@j-hradec.cz
StarostkaJUDr. Lenka Cvrčková
Oficiální web: www.obec-rapsach.cz
Rapšach
Rapšach
Další údaje
Kód obce547069
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rapšach (německy Rapischach, Rottenschachen[3]) je obecokrese Jindřichův HradecJihočeském kraji. Žije zde 643[1] obyvatel. Zatímco Nová Ves u Klikova náležela vždy k Čechám, bylo katastrální území Rapšach k Československu připojeno až 31. července 1920 jako součást tzv. Západního Vitorazska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice městského typu Rapšach byla založena ve 12. století. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1338. Nejdříve patřila k panství Litschau, od 15. století, kdy zde bylo patnáct usedlíků, patřila k panství Heidenreichstein, v roce 1868, po zřízení okresu Schrems v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousko, byla do něho začleněna. Od roku 1920 patřil Rapšach do českého okresu Třeboň. Následovalo české osidlování. Jako výraz díku západním mocnostem byly po hlavním britském městě pojmenovány dvě nedaleké osady Malý a Velký Londýn. Před rokem 1938 v Rapšachu žilo 2 200 obyvatel, převážně českých. Po Mnichovské dohodě byl Rapšach připojen k Německu a české obyvatelstvo odcházelo, začali převažovat Němci. Ti museli však odejít po válce, z Rapšachu bylo vyhnáno na 800 lidí německé národnosti. Návrat původního obyvatelstva a další osidlování českým a slovenským obyvatelstvem bylo jen pozvolné. Po vzniku Pohraniční stráže v roce 1951 bylo okolí Rapšachu v hraničním pásmu, oddělené ploty s ostnatým drátem, což komplikovalo život jak domácímu obyvatelstvu, tak především příchozím návštěvníkům.

V roce 1952 byla z příkazu ministerstva vnitra přesídlena do vnitrozemí z důvodů ostrahy státní hranice téměř celá obec, s výjimkou šesti rodin. Přicházeli noví osídlenci, nejprve z Pacovska a Pelhřimovska, později z jižní Moravy a ze Slovenska. Obec se však postupně téměř vylidnila.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Podél severní hranice katastrálního území protéká řeka Dračice. Na jejím levém břehu se severně od vesnice nachází přírodní památka Pískovna u Dračice.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Rapšach se skládá ze dvou částí na dvou stejnojmenných katastrálnch územích.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Přestože Rapšach býval hustě obydlen, nikdy zde nebylo mnoho pracovních příležitostí. Větší zemědělci, kteří zde kdysi byli, málo úrodné písčité pozemky rozdělili mezi své početné potomstvo, které je dělilo dále, takže na počátku 20. století zde nebyli žádní větší vlastníci půdy. Lidé proto za prací odjížděli do měst, hlavně do Vídně. Rapšach také daleko široko proslul jako obec košíkářů, opálkářů a hrnčířů. Po roce 1920 bylo zřízeno pastvinářské družstvo. Koncem 50. let rozhodly politické orgány, že neúrodná půda u Rapšachu bude zúrodněna a z Rapšachu se stane "vzorová pohraniční obec" s centrem zemědělské velkovýroby. Miliony korun byly utopeny v meliorovaných pozemcích, které dnes opět slouží pouze jako pastviny, po socialistické velkovýrobě zůstaly vesnické panelové domy a chátrající objekty. Mimo keramické dílny v současnosti v Rapšachu mají význam aktivity v cestovním ruchu, hotel, penziony, sportoviště, rovinné cyklistické trasy.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel svatého Zikmunda
  • Budova základní školy z roku 1925

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  3. Jiří Oesterreicher: K názvu vsi Rapšachu / Rapischachu / Rottenschachen na Suchdolsku, URL: http://www.rapsach.cz/obec/nazev.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]