Babí lom (Kyjovská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babí lom
Pohled z obce Bukovany
Pohled z obce Bukovany

Vrchol417 m n. m.
Prominence119 m ↓ JJZ od Ostrovánek
Izolace7,6 km → Velká Ostrá[1]
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Kyjovské pahorkatiny #1
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKyjovská pahorkatina / Věteřovská vrchovina
Souřadnice
Babí lom
Babí lom
PovodíSobůlský potok, Šardický potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Babí lom (místními nazývaný Strážovský kopec nebo Stražovják) je nejvyšším vrcholem Kyjovské pahorkatiny nad obcí Strážovice v okrese Hodonín, vysoký 417 m n. m. V mírně zvlněné krajině je dobře viditelný z velké vzdálenosti. Je zde umístěn vysílač Českých Radiokomunikací. Z větší části zalesněný vrchol je přístupný po asfaltové silnici z obce Strážovice nebo zeleně značenou turistickou cestou ze stejné obce či ze Sobůlek. Dobrý výhled je především jižním směrem. V posledních letech byla plánována výstavba velké rozhledny na vrcholu, ale ta se zatím neuskutečnila.

Vysílač na vrcholu

Na severozápadním úbočí vrchu se dochovaly povrchové stopy po historické těžbě železné rudy v podobě prohlubní po povrchové těžbě, propadlin, hald a ústí štol. Těžily se zde konkrece limonitu a pelosideritu o velikosti až jeden metr krychlový. Vytěžená ruda se odvážela ke zpracování do Bojkovic a později snad i do Strážovic.[2]

Podle ústní tradice bývaly na kopci zapalovány strážné ohně, které varovaly místní obyvatelstvo při blížícím se nebezpečí, jako např. vpádem nepřátelských vojsk. Odtud patrně mohl vzniknout název kopce a osady. Nové pojmenování Babí lom dalo název i zdejšímu mikroregionu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. BUBÍK, Miroslav. Babí lom u Strážovic [online]. Česká geologická služba, 2001-06-28, rev. 2004-08-20 [cit. 2018-12-23]. Dostupné online. 

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]