Třesovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Třesovice
náves v Třesovicích
náves v Třesovicích
Znak obce TřesoviceVlajka obce Třesovice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0521 571059
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Hradec Králové
Okres (LAU 1) Hradec Králové (CZ0521)
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 268 (2020)[1]
Rozloha 4,73 km²
Nadmořská výška 253 m n. m.
PSČ 503 15
Počet částí obce 2
Počet k. ú. 2
Počet ZSJ 2
Kontakt
Adresa obecního úřadu Třesovice 30
50315 Nechanice
obec.tresovice@tiscali.cz
Starosta Mgr. Pavel Mrkvička
Oficiální web: www.nechanicko.cz/tresovice
Třesovice
Třesovice
Další údaje
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Třesovice (německy Tresowitz) se nachází v okrese Hradec Králové, kraj Královéhradecký, zhruba 12 km severozápadně od centra krajského města. Žije zde 268[1] obyvatel. Ves je členem svazku obcí Mikroregion Nechanicko a stejně tak se nachází v areálu památkové zóny prusko-rakouské války roku 1866. V obci funguje veřejná knihovna, mateřská škola, prodejna potravin Hruška a depozit Státního okresního archivu Hradec Králové.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Kotlinou ohraničenou na severu a východně do půlkruhu návrším protéká řeka Bystřice, oři jejímž levém břehu byla ves založena. Východní návrší si uchovalo pocestné jméno Babylón po zaniklém poplužním dvoře. Po návrší se také rozkládá, od severu k jihu až to katastru sousední vsi Střezetice, les Dubina který dostal jméno dle hojně rostoucích dubů. Půda katastru je těžká, jílovitě hlinitá s nepropustným jílovitým spodkem, jižní část pozemků a návrší Babylón prostupují vrstvy křemene. Půda po odvodnění vyhovuje všem kulturním plodinám (obilniny, zelenina).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1412. Ve 13. století patřila ves klášteru minoritek svatého Jiří z Hradce Králové. Když byl klášter během husitských válek zbořen, získal obec, jako zástavu, Diviš Bořek z Miletínka. Na počátku 15. století seděl na Třesovicích husitský hejtman Jiří Hořínka. Po něm se držitelé často střídal, patřili mezi ně: Kolovratové Libštejnští, Bořkové z Dohalic, Slánští z Doubravice, Průhonští z Předmostí, Odkolkové z Mětic, Rodovští z Hustířan a Zarubové. Nejdéle drželi ves Schaffgotschové (17071788), kteří se o své panství vzorně starali, v této době v byla poblíž obce založena dnes již neexistující síť rybníků, po nichž se dochovala jen místní jména. Následoval rod Grätzelové z Gränzensteina, až v roce 1829 získal obec rod Harrachů a připojili ji ke svému panství Sadová.

Roku 1850 se obec stala samostatnou, nezávislou na vrchnosti. V 60. letech 19. století se na základě výzvy ruského cara, se vydali obyvatelé Třesovic, ale i sousedních Mokrovous a jiných obcí nechanického okresu, kolonizovat řídce osídlená ruská území. Zde založili obec Malá Zubovščina (dnešní Ukrajina). Mezi lety 1867 až 1885 se do Ruska vystěhovalo 108 osob. Obec byla zasažena prusko-rakouskou válkou roku 1866, kdy se nacházela na jižním křídle rozhodující bitvy dne 3. července. Roku 1894 byl založen Sbor dobrovolných hasičů a o rok později byla postavena dvoutřídní škola (nyní mateřská), kam docházeli i děti ze sousedních Popovic. Dalším počinem téhož roku byla sušárna čekanky, která byla roku 1907 združstevněná. Od roku 1979 se zde nachází depozitář Okresního archivu v Hradci Králové. Spolkovou činnost té doby zde reprezentovala Tělovýchovná jednota Sokol a Hospodářsko-čtenářská beseda Palacký, která se starala o kulturní život ve vsi.

Během let první republiky v roce 1937 byla postavena budova Kampeličky. Během druhé světové války, nebyl nikdo odtud odveden na nucené práce, protože se obec hlásila jako zemědělská a pro ilegální činnost byl odveden jen jeden občan. Socializace zemědělství v obci započala založením menšinového družstva v roce 1951. Roku 1961 se sloučilo s družstvem v Popovicích a po celou dobu vystupovalo pod jménem JZD Rozkvět se sídlem v Třesovicích.

Vývoj počtu obyvatel

1938 1945 1965 2006
402 381 300 232

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Václav Deyl (25. března 1905 Třesovice – 19. února 1982 Praha), prozaik, publicista, autor beletristických a populárně naučných knih pro děti a mládež.(Vlk Ráhú, Živá voda, K ostrovům trpaslíků, Příběhy z Medové stráně a další)
  • Vladimír Krychtálek (23. ledna 1903 Třesovice – 22. dubna 1947 Praha), novinář

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Pomník padlých z první světové války z roku 1922.
  • Socha Madony s Ježíškem (kolem roku 1700) přenesená ze zámku v Sadové roku 1831, který v té době vyhořel.
  • Boží muka (1875) Dříve zde stál kříž dřevěný s plechovým vyobrazením Krista, který byl poté přesunut do sousední obce Popovice.
  • Dva pomníky padlým ve válce prusko-rakouské roku 1866. První na návsi, věnovaný všem padlým v obvodu obce, a druhý, v blízkém lese "Dubina" na hrobě tří hulánů westfálského hulánského pluku č. 5.
  • V obci se nacházejí též dva památné duby (viz duby v Třesovicích).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]