Hermína Dušková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermína Dušková
Narození 15. dubna 1910
Borovnice u Jimramova
Úmrtí 2. února 2012 (ve věku 101 let)
Praha
Manžel(ka) Bohuslav Dušek
Funkce presbyter (Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 6 - Dejvice)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hermína Dušková, rozená Teplá (15. dubna 1910 Borovnice u Jimramova2. února 2012, Praha), byla mecenáška českého umění. Pracovala v Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Jejím manželem byl Bohuslav Dušek, prokurista Živnostenské banky, sběratel umění a významná osobnost 1. republiky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v evangelické rodině v Borovnici u Jimramova na Vysočině. Z kraje Karafiátových Broučků však v patnácti letech odešla do prvorepublikové Prahy na studia. Během studií i po nich žila u příbuzných na Vinohradech v rodině svého strýce Jana Elise, řídícího učitele. Pracovala jako úřednice u lékárenské firmě Schnöbling Praha, posléze v Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Ve svých 42 letech se provdala za Bohuslava Duška, který byl významným českým sběratelem umění. Po jeho smrti věnovala sbírky umění českému národu: Národnímu muzeu, Národní galerii a Umělecko-průmyslovému muzeu. Po léta byla aktivní členkou dejvického evangelického sboru. Měla mnoho kontaktů s přáteli a známými z pražských muzeí a dalších kulturních institucí. Po celý život žila skromně s myšlenkami na druhé, pomáhala potřebným. Pokud jí zdravotní stav dovolil, stále doma úřadoval a přijímala návštěvy, na něž mnozí s vděčností vzpomínají. Přes obtíže stáří se nevzdávala radosti z každého nového dne.

Věnované sbírky[editovat | editovat zdroj]

Knihovna Národního muzea obdržela sbírku , která obsahuje 3199 děl rozdělených oddílů rukopisů, prvotisků, starých tisků, kramářských tisků a knih. Ve staré literatuře je řada unikátů – basilejský tisk z roku 1469 z dílny nejbližšího spolupracovníka Johanna Gutenberga, tiskaře Bertolda Ruppela, a soubor amsterdamských tisků Jana Ámose Komenského ze 17.století. V souboru starých tisků, který má 353 děl, jsou zastoupeny významné české tisky ze 16.–18. století, i vzácné tisky zahraniční např. česká bible benátská z roku 1506 nebo rané vydání Boccacia z Augsburgu roku 1545. Literatura je z 18.– 20. století, česká i slovanská obrozenecká literatura, většinou první vydání. Mezi unikáty patří sešitové vydání Babičky Boženy Němcové. Vzácný je doklad sibiřské anabáze českých legionářů – Český deník Národní galerie získala cenné obrazy holandských mistrů 17. století, italské práce 17 a 18. století a především české umění 19. století. Do sbírek Umělecko-průmyslového muzea přešla jedinečná sbírka habánské fajánse, skla a porcelánu od 17.století. Celkově šlo o více než 900 položek.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Převzato z autentických záznamů rozhovorů Pavla Hanycha v letech 2005–2011

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]