Ferdinandsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinandsko
lovecký zámeček Ferdinandsko
lovecký zámeček Ferdinandsko
Základní informace
Slohbarokní
Výstavba1757
StavebníkFerdinand Julius Troyer z Troyersteinu
Další majiteléolomoučtí biskupové a arcibiskupové
Současný majitelMinisterstvo obrany ČR
Poloha
AdresaKotáry 1, Vojenský újezd Březina, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
zámek Ferdinandsko
zámek Ferdinandsko
Další informace
Rejstříkové číslo památky21120/7-3757 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinandsko (něm Ferdinandsruhe) je původní barokní lovecký zámeček ležící na severozápadě katastrálního území Kotáry ve Vojenském újezdu Březina asi 5 km od obce Podivice. Veřejnosti je vzhledem ke svojí poloze uprostřed vojenského újezdu nepřístupný. V současné době je v majetku Ministerstva obrany.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lovecký zámeček nechal postavit na vyškovském panství olomoucký biskup Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu v roce 1757, po němž byl také pojmenován. Po celé 18 a 19. století sloužil jako lovecké sídlo biskupů později arcibiskupů.

V roce 1935 byl spolu s veškerým lesním majetkem vykoupen a převeden pod Ministerstva obrany. Od téhož roku sloužil jako sídlo správy vojenského prostoru. Před rokem 1977 náležel se svým okolím ke katastrálnímu území obce Podivice.

Zámek je od roku 2000 z důvodu havarijního stavu (napadení krovu dřevokaznou houbou atd.) více méně nevyužíván. V budově probíhalo několik natáčení televizních seriálů Četnické humoresky a Příběhy železné opony.

Popis objektu[editovat | editovat zdroj]

Zámek je jednopatrová volně stojící budova se dvěma bočnímy krátkými rizality. Nad pravoúhlým vchodem, který je ozdoben šambránou a ušima se nachází segmentově vypjatá návojová římsa. Nad ní je v ozdobně rámované kartuši vyveden nápis „FERDINANDSRUHE“ a letopočet 1757, který upomíná na rok postavení budovy. Objekt je opatřen mansardovou střechou, jež je nad oběma bočními rizality korunována zajímavými hlavami komínových těles s pravděpodobně původními komínovými lávkami.

Interiér budovy je pozměněn přestavbami, přízemní místnosti jsou částečně zaklenuty valenou klenbou, částečně plochostropé, v patře je necková klenba se štukem a zrcadly. V prvním poschodí byly prostory sloužící pro ubytování hostů, v přízemí pak pokoje pro ubytování jejich loveckého doprovodu. V centrální části objektu se vedle hlavního sálu se dvěma krby nachází přestavěný prostor bývalé kaple sv. Eustacha, patrona lovců. Ještě ve 30. letech je zmiňován její chudý inventář, sestávající z oltáře, obrazu, kříže s růžencem a čtyř železných svícnů.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zámek Ferdinandsko [online]. Viktoria Höhe, 2014, rev. 2014 [cit. 2014-05-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ELIÁŠ, Jan. Zámeček Ferdinandsko - Standardní nedestruktivní stavebně historický průzkum. Brno: Shpelias, 2006. 100 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ferdinandsko na Wikimedia Commons
  • Lovecký zámek Ferdinandsko [online]. Podivice: Viktoria Höhe [cit. 2014-05-04]. Dostupné online. 
  • DUBSKÁ, Šárka. Ferdinandsko je skryté ve vojenských lesích. Vyškovský deník.cz [online]. 9. 2. 2010 [cit. 2011-07-30]. Dostupné online.