Otaslavice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otaslavice
Zřícenina Otaslavic v roce 2014
Zřícenina Otaslavic v roce 2014
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Poloha
AdresaOtaslavice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Otaslavice
Otaslavice
Další informace
Rejstříkové číslo památky25971/7-5676 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otaslavice jsou zbytky středověkého hradu, nacházející se na skalním ostrohu nad Drahanským potokem v obci Otaslavice. Jedná se vlastně původně o hradní dvojici s viditelnými zbytky znaku pánů z Kunštátu. Horní hrad, dnes již úplně zaniklý a téměř zcela pohlceny v zástavbě místní části „Sýpky“, vévodil Horním Otaslavicím, dolní hrad, z něhož zbyla polovina bergfritu (válcové věže, pocházející ze 13. století), dominoval Dolním Otaslavicím. Důvodem pro dva hrady bylo rozdělení obce mezi dvě dominia, které trvalo až do roku 1590.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rod z Otaslavic je zmiňován od roku 1279, první zmínka o hradu pochází z roku 1353. Roku 1373 vyženil dolní hrad Ješek Puška z Kunštátu, jeho sestra Skonka si vzala majitele horního hradu Mikuláše z Otaslavic. Za husitských válek byl hrad dobyt buď v roce 1423 husitským vojskem Bořka z Miletína, nebo o rok později katolickým vojskem vévody Albrechta. Byl rozbořen a nebyl již obnoven. Z celé stavby zbyla polovina věže vysoká 12 metrů.[1]

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Jeho zbytky jsou chráněny od roku 1973 jako kulturní památka.[2]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Přes hrad prochází zelená turistická značka, která začíná v Otaslavicích na návsi a pokračuje přes Myslejovice a Alojzov až do Plumlova. Zbytky hradu jsou volně přístupné, z místa je výhled na obec a okolí.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Hrad leží na skalním ostrohu, který obtéká potok Brodečka, jenž přítéká od západu, stáčí se na sever, hrad obkrouží a teče dále na jih.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOBZA, Mirek. Od Pradědu na Hanou. Český rozhlas Olomouc [online]. 31.10.2012 [cit. 2016-01-22]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-18]. Identifikátor záznamu 137117 : Dolní hrad, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]