Dolní Němčí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolní Němčí
Kostel sv. Filipa a Jakuba
Kostel sv. Filipa a Jakuba
Znak obce Dolní NěmčíVlajka obce Dolní Němčí
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecUherský Brod
Obec s rozšířenou působnostíUherský Brod
(správní obvod)
OkresUherské Hradiště
KrajZlínský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel2 864 (2024)[1]
Rozloha9,88 km²[2]
Katastrální územíDolní Němčí
Nadmořská výška256 m n. m.
PSČ687 62
Počet domů838 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduNivnická 82
687 62 Dolní Němčí
info@dolni-nemci.cz
StarostaIng. František Hajdůch
Oficiální web: www.dolni-nemci.cz
Dolní Němčí
Dolní Němčí
Další údaje
OceněníVesnice roku
Kód obce592145
Kód části obce29831
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolní Němčí (dříve Dolněmčí, od roku 1925 pod současným názvem[4]) je obec nacházející v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. Žije zde přibližně 2 900[1] obyvatel. Obec leží v nadmořské výšce 256 metrů nad mořem pod blízkou horou Velká Javořina, přes jejíž vrchol prochází hranice České republiky a Slovenské republiky. Mezi její sousední obce patří Nivnice, Boršice u Blatnice (přes kopec), Vlčnov, Slavkov a Hluk. Dolní Němčí se stalo Vesnicí roku 2018.[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v okrese Uherské Hradiště#Dolní Němčí.

Firmy a zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Obec patří mezi poslední místa, kde se v ČR šijí boty Baťa. Další velkou firmou v obci je Formika, která se zaměřuje na výrobu přesných technických dílů z plastů technologií vstřikování. Ze zemědělských plodin stojí za zmínku zejména pěstitelství česneku, které zde má dlouhou tradici. Proto se místním obyvatelům říká česnekáři nebo někdy strůčci.[zdroj⁠?]

Kultura a spolky[editovat | editovat zdroj]

Národopisný krúžek Dolněmčan[editovat | editovat zdroj]

Národopisný soubor v Dolním Němčí vznikl při příležitosti pořádání dožínek v roce 1965, kdy působil pod obcí. Od roku 2007 působí jako samostatný subjekt – zapsaný spolek Národopisný krúžek Dolněmčan.

Národopisný krúžek Dolněmčan pravidelně pořádá nebo se podílí na organizaci akcí v Dolním Němčí a okolí (pečení chleba, vaření trnek, dožínky, hody, vánoční koledování, tradiční velikonoční obchůzka, fašank s pochováváním basy apod.). V repertoáru souboru jsou zejména tance a písně z oblasti Moravského Slovácka – z Dolního Němčí a okolních vesnic a míst (Hluk, Korytná, Boršice u Blatnice, Uherský Brod, Starý Hrozenkov aj.).

Soubor vystoupil v několika pořadech v televizi (zejména pořady ČT a TV Noe), v rádiu a pravidelně se objevuje také na stránkách regionálních novin. Soubor se účastnil několika zahraničních zájezdů (mimo jiné do italského Nimis, srbských měst Bela Crkva a Janošík, či rakouských měst Zell am See, Salcburk a Rauris) a sám také v roce 2012 hostil zahraniční soubor ze Srbska.

Schola[editovat | editovat zdroj]

Pod farností Dolní Němčí působí schola, která se účastnila mnoha soutěží a patří mezi nejlepší scholy v regionu.

Ostatní spolky[editovat | editovat zdroj]

V obci působí i další spolky s různým zaměřením.

 • Myslivecké sdružení LANKA
 • Český zahrádkářský svaz
 • Chovatelé holubů
 • Sbor dobrovolných hasičů
 • Moravský rybářský svaz
 • Mužský pěvecký sbor Dolněmčané

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Největším sportovním spolkem v obci je Fotbalový klub (FK) Dolní Němčí, dříve Tělovýchovná jednota (TJ) Dolní Němčí. V rámci fotbalového klubu působí A-mužstvo (hrající v sezoně 2017/2018 1. A třídu, skupinu B soutěží Zlínského kraje) a B-mužstvo dospělých (hrající v sezoně 2017/2018 okresní soutěž, skupinu B soutěží okresu Uherské Hradiště), dorost, žáci a přípravka. Dalším sportem s dlouholetou tradicí v Dolním Němčí je stolní tenis, ve kterém obec reprezentuje Klub stolního tenisu (KST) Dolní Němčí. K areálu základní školy náleží dvě tělocvičny, bazén (12,5 m) se saunou a víceúčelové hřiště s umělým povrchem. V obci se také nachází zázemí pro squash. Obec je napojena na oblastní síť cyklostezek: směrem na Hluk cyklotrasou 5048 (průtah obcí částečně veden po místních komunikacích), směrem na Slavkov a Nivnici cyklotrasou 5052. Obě cyklotrasy jsou součástí tzv. Uherskohradišťské vinařské stezky Archivováno 20. 4. 2018 na Wayback Machine..

Vesnice roku 2018[editovat | editovat zdroj]

Dolní Němčí zvítězilo v soutěži Vesnice roku 2018. Soutěže se v uvedeném roce zúčastnilo 228 obcí z celé České republiky, druhé místo získal Šumvald z Olomouckého kraje a jako třetí se umístil Nový Kostel z Karlovarského kraje. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskutečnilo v sobotu 15. září 2018 v Luhačovicích. K prvnímu místu mezi třinácti finalisty soutěže napomohl Dolnímu Němčí zejména bohatý společenský a kulturní život v obci, podporovaný mnohaletou prací místních spolků a občanů.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
 4. Archivovaná kopie. www.dolni-nemci.cz [online]. [cit. 2014-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-08. 
 5. http://vesniceroku.cz/50-dolni-nemci-slavi-titul-vesnice-roku-2018-/?news_page=
 6. ČTK, AFI. Dolní Němčí čeká velká oslava. Získalo titul Vesnice roku [online]. Česká televize - ČT24, 2018-09-15 [cit. 2018-09-15]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]