František Xaver Neruda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Xaver Neruda
FXNeruda.jpg
Narození3. prosince 1843
Brno
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí19. března 1915 (ve věku 71 let)
Kodaň
DánskoDánsko Dánsko
Místo pohřbeníVestre Cemetery
Povolánídirigent, hudební skladatel, vysokoškolský učitel a violoncellista
ZaměstnavatelPetrohradská konzervatoř
RodičeJosef Neruda
PříbuzníVilemína Nerudová[1], Alois Neruda, Amálie Wickenhauserová-Nerudová, Marie Neruda a Anna Marie Rudolfina Neruda (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Xaver Neruda (nebo také Franz, 3. prosince 1843 Brno[2]3. prosince 1915 Kodaň, Dánsko) byl violoncellista a skladatel moravského původu.[3][4][5]

Život[editovat | editovat zdroj]

František Xaver Neruda se narodil v Brně v hudební rodině. Byl pátým dítětem varhaníka brněnské katedrály Josefa Nerudy. Vyrostl ve Vidni a nejprve se učil od svého otce hrát na housle (od roku 1852) a po smrti svého bratra Viktora, který hrál na violoncello, se na něj začal učit sám. Se svým otcem a čtyřmi sourozenci vystupoval na různých místech v Evropě, a to jak v rámci Neruda Quartet, tak i sólově. V letech 18591860 studoval hru na violoncello u Adriena-Françoise Servaise.

Později se Neruda stal členem královského hudebního tělesa v Kodani. 3. prosince 1868 zde založil komorní hudební společnost a následujícího roku byl jmenován královským komorním hudebníkem. V roce 1869 se oženil s baletkou Camillou Cetti. Po angažmách v Londýně a Manchesteru se odstěhoval zpět do Kodaně, kde zůstal až do doby, kdy byl Antonem Rubinsteinem jmenován jako nástupce profesora vyučující hru na cello Karla Davydova na konzervatoři v Petrohradě. V roce 1891 byl jmenován dirigentem hudební společnosti ve Stockholmu a v roce 1892 dirigentem kodaňské Hudební společnosti, kde nahradil Nielse Wilhelma Gadea. V roce 1893 se stal profesorem vyučujícím hru na violoncello na Královské dánské hudební akademii. Po smrti jej Carl Nielsen nahradil v roli ředitele kodaňské Hudební společnosti a složil prolog pro recitaci a orchestr In memoriam Franz Neruda.

Jeho sestra Wilma Norman-Neruda byla slavná houslistka.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho hlavní dílo zahrnuje pět koncertů pro violoncello, čtyři kvartety a tři orchestrální díla. Rovněž napsal mnoho malých skladeb pro klavír, varhany, violoncello, housle a několik písní. Jeho Cello concerto No. 2 in d minor, Op. 59 v minulosti i dnes patří k běžným dílům repertoáru pro violoncello. Cello concertos No. 1 in e minor, Op. 57, No. 3 in A major, Op. 60 and No. 5 in G major, Op. 66 měly premiéru v roce 2005, realizovanou violoncellistkou Beatou Altenburgovou a Anhaltischen Philharmonie Dessau pod vedením Gola Berga. CD vydané při této příležitosti zůstává jediným široké veřejnosti dostupným záznamem jeho děl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz Xaver Neruda na anglické Wikipedii.

  1. Neruda. In: Riemannův hudební slovník (1901–1904).
  2. Matriční záznam o narození a křtu
  3. Neruda, Franz Xaver Dansk biografisk Lexikon (1887–1905) / XII. Bind. Münch – Peirup. Author: Carl Frederik Bricka (dánsky)
  4. HILDEBRAND, Albin. Svenskt porträttgalleri (Volume 21). [s.l.]: H.W. Tullberg, 1897. Dostupné online. S. 81. (anglicky)  (švédsky)
  5. Library of Congress authority file

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]