Přeskočit na obsah

Pohledecká skála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohledecká skála
Skalní útvar ve vrcholové severozápadní části Pohledecké skály
Skalní útvar ve vrcholové severozápadní části Pohledecké skály

Vrchol812 m n. m.
Prominence57 m
Izolace2,8 km → Kopeček
SeznamyOsmistovky Žďárských vrchů #8
Hory Hornosvratecké vrchoviny
PoznámkaCHKO Žďárské vrchy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeskomoravská vrchovina / Hornosvratecká vrchovina / Žďárské vrchy / Pohledeckoskalská vrchovina
Souřadnice
Pohledecká skála
Pohledecká skála
Horninamigmatitortorula
Povodířeka Svratka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pohledecká skála je zeměpisné jméno skalnatého hřbetu s vrcholem 812 m n. m.,[1] významný bod a geologická lokalita[2] v Pohledeckoskalské vrchovině.[3] Leží na katastrálním území Pohledec, části Nového Města na Moravě, v okrese Žďár nad Sázavou náležejícím do Kraje Vysočina v České republice.

Geomorfologický útvar vytvořený mrazovým zvětráváním a typický pro krajinnou oblast dal název členité Pohledeckoskalské vrchovině. Skalní systém se nachází přibližně 2 km na severovýchod od kapličky v Pohledci a 10 km jihovýchodně od přírodní památky Devět skal. Na vrcholu oplocený vojenský objekt.

Zalesněný úzký skalnatý hřbet Žďárských vrchů situovaný SZ – JV tvoří dvojslídný migmatit až ortorula,[4] vrcholová část se skalními útvary je zhruba 400 m dlouhá v rozsahu nadmořských výšek 790–812 m,[2] nejvyšší skalisko je v oploceném a nepřístupném objektu. Menší izolované skály leží mimo objekt na hranici nepřístupného území I. zóny Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Důvodem zákazu vstupu na vymezené území je nerušený průběh hnízdění chráněných ptáků a ochrana přírodního bohatství.[5]

Skalní systém je částečně viditelný z lesní cesty na hranici nepřístupné zóny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Základní mapa České republiky: kompozice Pohledecká skála a okolí [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 
  2. a b Česká geologická služba. Geologické lokality: Pohledecká skála ID 2890 [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 
  3. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Přírodní poměry: Geomorfologie [online]. [cit. 2017-10-04]. Aplikace MapoMat. Dostupné online. 
  4. Česká geologická služba. Geologická mapa České republiky: kompozice Pohledecká skála a okolí [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-04. 
  5. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy [online]. [cit. 2017-10-04]. Dostupné v DIALOG information services. pořízeném dne 2017-10-02. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]