Kostel Panny Marie Královny (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Farní kostel Panny Marie Královny
v Mariánských Horách
Kostel Panny Marie Královny
Kostel Panny Marie Královny
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecOstrava, Mariánské Hory
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátOstrava
FarnostOstrava - Mariánské Hory
Statusfarní kostel
ZasvěceníPanna Maria
Datum posvěcení18. října 1908
Světitelbiskup dr. Karel Wisnar
Architektonický popis
ArchitektOtokar Bém
Stavební slohsecese s novobarokními prvky
Výstavba19051908
Specifikace
Kapacita3 500 lidí
Délka65 m
Šířka30 m
Výška73 m (věže)
Další informace
Oficiální webhttp://www.farnost-marianskehory.cz/
Kód památky47287/8-231 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní kostel Panny Marie Královny v Mariánských Horách je významnou novobarokní stavbou v Ostravě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Postaven byl v letech 19051908. Již před zahájením stavby nového kostela se stal jeho projekt předmětem kritiky. Kritikům se zdál příliš veliký v porovnání s počtem obyvatelstva, navíc se jim nelíbilo, že Jan Grmela nevypsal architektonickou soutěž a práci rovnou zadal Otokaru Bémovi z Moravské Ostravy. Patronem stavby kostela byl arcivévoda František Ferdinand d'Este. V roce 1907 byla stavba zastavena z důvodu podezření na defraudaci obecních peněz, která se však nepotvrdila. Kostel poté dokončila moravskoostravská stavební firma František Grossmann a František Fiala. Zásluhou starosty Jana Maye, který v té době předsedal Spolku pro stavbu kostela Panny Marie, se stavbu podařilo úspěšně dokončit. Slavnostní vysvěcení provedl 18. října 1908 olomoucký světící biskup dr. Karel Wisnar.

Patrocinium kostela se slaví 22. srpna. Původní název zněl chrám Korunování Panny Marie Královny, tituly kostelů jsou však od 2.vatikánského koncilu vázány na konkrétní svátky v církevním kalendáři, proto kostel používá nyní jen titul chrám Panny Marie Královny. Stal se dominantou obce a od roku 1913 sídlem zdejší farnosti. Není bez zajímavosti, že byl postaven v mís tě, kde významný vídeňský urbanista Camillo Sitte navrhl nové městské centrum.

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o 65 m dlouhou a 30 m širokou trojlodní budovu podle projektu Otokara Béma, nad kterou se zvedají dvě čtyřboké věže vysoké 73 m. Secesní výzdobu interiéru vytvořili známí moravští a čeští umělci z počátku 20. století, jako byli např. malíři Joža Uprka (velký oltářní obraz korunování Panny Marie), Luděk Marold (obraz archanděla Michaela na bočním oltáři), Zdeňka Vorlová-Vlčková a Jano Köhler (fresky a sgrafita v presbytáři) či sochaři František Uprka (socha Panny Marie z kararského mramoru na oltáři) a Karel Novák. Lustry byly vyrobeny dle návrhu Jana Kotěry. Je to třetí největší chrám v Moravskoslezském kraji, vejde se do něj 3500 osob. V jeho sousedství najdeme secesní budovu fary pocházející z roku 1912. Budovy kostela a fary jsou kulturními památkami. Pod mariánskohorskou farnost spadá také filiální kostel svatého Bartoloměje v Nové Vsi. Od roku 1984 do roku 1990 byl mariánskohorským farářem František Lobkowicz, ostravsko-opavský biskup.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V kostele se konala část mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění a také Svatováclavského hudebního festivalu.

Kontakt[editovat | editovat zdroj]

  • Adresa kostela: Stojanovo náměstí, Ostrava – Mariánské Hory, 709 00
  • Adresa farnosti: Hozova 1, Ostrava – Mariánské Hory, 709 00

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JUŘICA, Martin. Ostravské svatostánky, aneb Kostely, kaple a modlitebny církví rozličných. 1. vyd. Ostrava: Repronis, 2006. 40 s. (Ostravica; sv. 11). ISBN 80-7329-116-9. 
  • POSPÍŠIL, Jan. Dějiny stavby jubilejního chrámu Panny Marie v Marianských Horách. Mariánské Hory: Spolek pro stavbu kostela Panny Marie v Marianských Horách, 1908. 40 s. Dostupné online.