Obřany (hrad, okres Kroměříž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obřany
Zřícenina hradu Obřany (2014)
Zřícenina hradu Obřany (2014)
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 14. století
Zánik 15. století
Stavebník Boček z Kunštátu a Poděbrad
Poloha
Adresa Chvalčov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Obřany
Obřany
Další informace
Rejstříkové číslo památky 34610/7-5981 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obřany jsou zřícenina hradu v Hostýnských vrších poblíž Bystřice pod Hostýnem v okrese Kroměříž. Od roku 1973 jsou chráněny jako kulturní památka.[1] Zbytky hradu se nachází na území přírodní rezervace Obřany.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad založil před rokem 1365 Boček z Kunštátu a Poděbrad. Nazval ho podle zaniklého rodového sídla Obřany u Brna. Došlo však k tomu bez souhlasu moravského markraběte Jana Jindřicha i jeho bratra českého krále Karla IV. Ten nařídil demolici hradu, ale výsledkem bylo patrně jen pozastavení jeho další výstavby. Hrad byl v první polovině 15. století patrně provizorně využíván a zničen až za husitských válek.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Se svou nadmořskou výškou 704 metrů je po nedalekém hradu Skalný druhým nejvýše položeným hradem na Moravě. Historik Václav Štěpán považuje toto tvrzení za mylné a uvádí výše položený hrad Rabštejn u Rýmařova ležící ve výši 805 m. n. m., případně slezský Koberštejn u Jeseníku ve výši 934 metrů.[2]

Ohrožení památky[editovat | editovat zdroj]

Torzo hradního zdiva je značně pobořeno a trvale podléhá destrukci, způsobené zvětráváním, vandalskými zásahy i pády stromů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-10]. Identifikátor záznamu 146339 : Hrad Obřany, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ŠTĚPÁN, Václav. Historie hradu Obřany v Hostýnských vrších. In: Zpravodaj Muzea Kroměřížska 1982/2. Kroměříž: Muzeum Kroměřížska, 1982. S. 31-40.
  3. Seznam ohrožených nemovitých památek: hrad Obřany, zřícenina [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2014-07-28 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]