Obřany (hrad, okres Brno-venkov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obřany
Zbytky zdiva
Zbytky zdiva
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 13. století
Poloha
Adresa Kanice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Obřany
Obřany
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36919/7-650 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina hradu Obřany se nachází severovýchodně od brněnské městské části Maloměřice a Obřany v katastrálním území obce Kanice. Leží nad svitavským údolím vedle Těsnohlídkova údolí. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Podle zaniklého rodového sídla u Brna pojmenoval Boček z Kunštátu a Poděbrad nově založený hrad (před 1365) Obřany v Hostýnských vrších poblíž Bystřice pod Hostýnem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dochovaná písemnost o Obřanech pochází z první poloviny 13. století. V polovině téhož století je udáván jako majitel Obřan Boček z Jaroslavic a ze Zbraslavi. Zakladatel hradu Gerhard ze Zbraslavi a Obřan držel hrad v letech 12781291. Ten se také do povědomí okolí vepsal jako loupeživý rytíř. Roku 1283 vše urovnal král Václav II. Gerhardův syn Smil z Obřan poté, co stál proti Janu Lucemburskému, musel odejít do Rakouska, kde asi roku 1313 zemřel bez mužského potomka. Od 1313 vlastnil hrad Jindřich z Lipé, který nechal posádkou hradu přepadávat v okolí projíždějící brněnské obchodníky a tak v roce 1315 nebo 1316 byl hrad dobyt a vypálen brněnskými měšťany.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na hrad vedou dvě cesty. Obě jsou označeny modrou turistickou barvou. První vede z Bílovic nad Svitavou, kolem řeky Svitavy a poté lesní cestou do kopce na hrad. Druhá vede od rozcestníku Šumbera, kde navazuje na žlutou značku a také míjí památník S. K. Neumanna.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-01-31]. Identifikátor záznamu 148809 : Hrad Obřany – zřícenina, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]