Pilské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bělá v Pilském údolí

Pilské údolí se nachází jižně od Boskovic a je dlouhé přibližně 3 kilometry. Údolím protéká říčka Bělá a ve střední části údolí se nachází rybník sloužící k rekreaci. Na sever od údolí se tyčí kopec, na kterém se nachází zřícenina hradu Boskovice.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Skrze údolí vede modrá turistická trasa. Nabízí klidné posezení a atrakce umístěné na říčce Bělé protékající údolím.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve se v údolí nacházely rybníky tři u kterých stál mlýn a několik dalších stavení (pila a sklárna). U křižovatky silnice Skalice nad Svitavou-Boskovice-Újezd u Boskovic stále stojí Pilský dvůr. Tzv. Pirochtův mlýn se dochoval do dnešní doby, ten se nachází na samém východním konci údolí, kde se nacházel i rybník, který však zanikl (tento rybník však ještě nespadá do Pilského údolí). V současné době se na jeho místě nachází fotbalové hřiště.

Prvním rybníkem v údolí byl tzv. Puklův rybník u stejnojmenného mlýna. Z tohoto stavení zbylo jen torzo. Další dva rybníky poháněly pilu a a sklárnu.

Při projektování tratě Skalice nad Svitavou - Velké Opatovice se uvažovalo o zřízení zastávky u Pilského dvora "Pilský dvůr" nakonec se však tato zastávka nezrealizovala.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]