Lubor Herzán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ing. arch. Lubor Herzán
Architect Lubor Herzán at architect walk in Třebíč.jpg
Narození 20. února 1950 (68 let)
Třebíč
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lubor Herzán (* 20. února[1] 1950[2]) je český architekt, který působil v devadesátých letech jako městský architekt v Třebíči.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pochází z významného třebíčského stavitelského rodu, nejstarším členem rodu, který se věnoval stavebnictví byl tesař Jan Jiří Herzán, který se v Třebíči zmiňuje v roce 1807, stavební firmu pak založil v roce 1813, jeho syn Dominik Herzán pak působil jako stavitel v Třebíči i okolí, mimo jiné rekonstruoval třebíčskou městskou věž. Josef Herzán, syn Dominika Herzána, pak byl spolu s Reimundem Wolfem stavitelem třebíčského Gymnázia a některých budov třebíčské nemocnice. Jaroslav Herzán pak vybudoval Masarykovu vyhlídku. Otec Lubora Herzána, Jiří Herzán, byl stavitelem kutlurního domu v Borovině.

Lubor Herzán po vystudování působil jako projektant ve Stavoprojektu Jihlava, posléze pracoval v třebíčském bytovém družstvu a v roce 1989 odešel a později byl osloven třebíčským starostou Pavlem Heřmanem, aby žačal působit jako městský architekt v Třebíči. Stal se jím v roce 1991, jako městský architekt působil až do roku 2002. Po roce 2002 pak působil na pozici, jež měla koordinovat vstup města a jeho památek do seznamu UNESCO. Židovský hřbitov, židovská čtvrť a Bazilika svatého Prokopa byly do seznamu UNESCO zapsány v roce 2003, UNESCO pak nadále sleduje dodržování pravidel, které zápis provází, tomu se věnoval Herzán až do roku 2010. Po tomto roce působil opět jako městský architekt, v roce 2012 však odešel do důchodu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RZP, Ing. arch. Lubor Herzán
  2. NOVOTNÁ, Lenka. Dynastie stavitelů Herzánů měnila tvář Třebíče. Třebíčský deník [online]. VLP, 2012-02-01 [cit. 2017-03-20]. Dostupné online. 
  3. BLAŽEK, Tomáš. Židovskou čtvrť zachránila chudoba Třebíče, říká architekt Herzán. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2017-03-19 [cit. 2017-03-20]. Dostupné online.