Želechovice nad Dřevnicí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Želechovice nad Dřevnicí
Pošta v Želechovicích

Pošta v Želechovicích

znak obce Želechovice nad Dřevnicívlajka obce Želechovice nad Dřevnicíznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0724 500011
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (LAU 1): Zlín (CZ0724)
obec s rozšířenou působností: Zlín
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Želechovice nad Dřevnicí
katastrální výměra: 16,03 km²
počet obyvatel: 1 864 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 242 m n. m.
PSČ: 763 11
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Obec Želechovice nad Dřevnicí
ulice 4. května 68
763 11 Želechovice nad Dřevnicí
starosta / starostka: Bc. Michal Špendlík
Oficiální web: www.zelechovice.eu
E-mail: obec@zelechovice.net

Želechovice nad Dřevnicí
Red pog.svg
Želechovice nad Dřevnicí
Zdroje k infoboxu a částem obce
Katastrální území Želechovic nad Dřevnicí

Želechovice nad Dřevnicí jsou obec v okrese Zlín, ležící východně od města Zlína v nadmořské výšce 242 m, na levém břehu řeky Dřevnice. V Želechovicích nad Dřevnicí žije k 1. 1. 2015 celkem 1 902 obyvatel. Katastrální území obce má výměru 1602,58 hektarů (z toho více než polovinu zabírají lesní pozemky) a sousedí s katastry Lužkovic na severu za řekou Dřevnicí, na západě s Příluky, Jaroslavicemi, Kudlovem a Březnicí, na jihu s Březůvkami, Provodovem a Horní Lhotou a na východě s Lípou a Klečůvkou.

Vznik obce[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci se váže k roku 1261, kdy byl založen cisterciácký klášter Rosa Mariae, též zvaný Smilheim, ve Vizovicích a tehdejší majitel Želechovic Vilém z Hustopečí klášteru daroval jejich východní část. Západní polovina obce pak patřila pod zlínské panství. Želechovice takto zůstaly rozdělené dalších téměř 600 let.

Odtržení od Zlína[editovat | editovat zdroj]

Od 15. července 1976[2] do 31. prosince 2008 byly Želechovice nad Dřevnicí částí statutárního města Zlína. Obyvatelé obce požadovali osamostatnění z důvodu zanedbávání ze strany Zlína.[zdroj?] Dne 17. května 2008 se zde tedy konalo referendum o osamostatnění,[3] v němž obyvatelé rozhodli, že se tato část stane samostatnou obcí. Referenda se zúčastnilo přes 83 procent oprávněných voličů, 77,5 procenta z celkového počtu se jich vyslovilo pro odtržení od Zlína.[4] První komunální volby po osamostatnění se zde konaly 10. ledna 2009[5].

Poprvé bylo obci přiděleno IČZÚJ (500011 - nejmenší přípustná hodnota), které není jedinečné v rámci České a Slovenské republiky.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V Želechovicích je kostel svatého Petra a Pavla (vystavěn kolem roku 1400 v gotickém slohu, později barokně přestavěn) a pomník padlých v 1. a 2. světové válce.

Služby občanům[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s přítomností kostela a fary byla obec vždy centrem pro nejbližší okolí. Je zde základní škola s tělocvičnou a sportovištěm, mateřská škola, pošta, obvodní lékaři pro děti i dospělé, zubní ordinace, obecní úřad, knihovna, síť drobných obchodů a živností, sokolovna, katolický a evangelický hřbitov.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

V obci působí dva sbory dobrovolných hasičů (SDH Želechovice nad Dřevnicí a SDH Želechovice - Paseky), které spolu s místním TJ Sokol pořádají různé akce kulturního a společenského charakteru jako jsou dětské dny, uskutečňují různé lidové tradice, zábavy apod. Některé tyto akce se uskutečňují za podpory obecního úřadu.

Dalšími složkami, které v obci působí, jsou Český červený kříž (ČČK) a Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obcí prochází silnice I/49, která je hlavním tahem na Valašsko a dále na Slovensko (již dávno je provoz po této komunikaci nadlimitní) a jednokolejná železniční trať Otrokovice - Vizovice. V obci se nachází Kontejnerový terminál Zlín provozovaný operátorem Metrans. Do Želechovic zajíždí ze Zlína trolejbusová linka 12, a to s využitím hybridního pohonu. Obcí projíždí také řada příměstských autobusových linek.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V katastru Želechovic se nacházejí tato chráněná území:

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. II. díl [online]. Praha: Český statistický úřad, 2006. Dostupné online.  
  3. http://www.zelechovice.net/
  4. ČTK. Obyvatelé Želechovic rozhodli, že se odtrhnou od Zlína. zlin.cz [online]. 17. května 2008. Dostupné online.  
  5. Sdělení Ministerstva vnitra ze dne 24. září 2008 o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]