Vizovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vizovice
Celkový pohled
Celkový pohled
Znak obce VizoviceVlajka obce Vizovice
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0724 585939
Kraj (NUTS 3) Zlínský (CZ072)
Okres (LAU 1) Zlín (CZ0724)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Vizovice
Historická země Morava
Katastrální výměra 28,55 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 4 800 (2019)[1]
Nadmořská výška 296 m n. m.
PSČ 763 12
Zákl. sídelní jednotky 10
Části obce 2
Katastrální území 2
Adresa městského úřadu Masarykovo nám. 1007
76312 Vizovice
Starostka Bc. Silvie Dolanská
Oficiální web: www.mestovizovice.cz
E-mail: sekretariat@vizovice.eu
Vizovice
Vizovice
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vizovice (německy Wisowitz) jsou město v okrese Zlín ve Zlínskem kraji, 14 km východně od Zlína v podhůří Vizovických vrchů na soutoku Lutonínky a Bratřejovky. Žije zde přibližně 4 800[1] obyvatel. Nachází se zde 1 271 domů. Město se dělí na dvě části, vlastní Vizovice a vesnici Chrastěšov.

Historické jádro je městskou památkovou zónou. Dominantou města je barokní zámek, jsou zde dvě trojúhelníková náměstí, kostel a nemocnice z 18. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada Vizovice byla založena již v době pohanské, tedy ještě před rokem 864. První písemná známka o Vizovicích je z roku 1261 v Zakládací listině kláštera Smilheim (Smil ze Zbraslavi a Střílek). Vizovice byly v té době už osadou trhovou. Roku 1466 povýšil Jiří z Poděbrad Vizovice na městečko. Znak města pochází od erbu pánů z Kunštátu (2. polovina 15.století). Roku 1570 byly Vizovice císařem Maxmiliánem II. povýšeny na město, přičemž jim bylo přiděleno každoroční konání dvou jarmarků. V červnu roku 1848 se ve Vizovicích konaly první volby (účast pouze 94 z celkového počtu 542 voličů) – občané volili starostu a 4 radní.

Počátkem 80. let 19. století byly ve Vizovicích činěny první kroky k výstavbě místní dráhy, která by byla připojena na trať VídeňKrakov Severní dráhy císaře Ferdinanda, až v roce 1899 zahájen provoz na trati Otrokovice - Zlín - Vizovice (město Zlín mělo v té době svůj rozkvět teprve před sebou, neboť firma Baťa byla založena až v roce 1894).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Vizovicích.

K hlavním památkám ve městě patří zejména barokní zámek, klášter Milosrdných bratří s nemocnicí z 2. poloviny 18. století a barokní děkanský kostel sv. Vavřince z roku 1792. Na Masrykově náměstí stojí mariánský sloup z roku 1690 se sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Floriána a sv. Prokopa.

Zámek Vizovice[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vizovice (zámek).

Zámek ve Vizovicích vznikl v polovině 18. století na místě bývalého cisterciáckého kláštera. Nechal jej postavit Heřman Hannibal z Blümengenu podle návrhů architekta Františka Antonína Grimma. Je to dvoupatrová budova se třemi křídly ve tvaru písmene U postavená v tehdy moderním francouzském barokním stylu. V druhé polovině 18. století byla dokončena zámecká zahrada – anglický a francouzský park se sochařskou výzdobou a se Zámeckým rybníkem. Z té doby pochází i vybavení zámku a rozsáhlá sbírka obrazů.

Bohaté zámecké interiéry jsou zařízeny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru, s množstvím porcelánu, rozsáhlou obrazovou sbírkou se vzácným souborem děl nizozemského malířství a řadou jiných hodnotných předmětů. Interiér kaple v levém křídle zámku je dílem mistra moravského sochařství Ondřeje Schweigla, jehož skulptury zdobí i celoročně přístupný zámecký park.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Vizovice jsou městem s tradicí pálení slivovice, světově proslulou palírnou Rudolf Jelínek, tradičním kulturním setkáním Trnkobraní se soutěží v pojídání švestkových knedlíků, folkovým festivalem „Valašský frgál“ pořádaným známou hudební skupinou Fleret, rockovým festivalem Masters of Rock či tradiční sérií koncertů v zámeckém sále – Vizovickým kulturním létem Aloise Háby, tradiční výrobou figurek vizovického pečiva a v posledních letech se vznikající tradicí sklářských výrobků sklárny Glass Atelier Morava

Město Vizovice (s místní částí Chrastěšov) je od 1. ledna 2003 obcí s pověřeným obecním úřadem a rozšířenou působností (tzv. malým okresem). Do obvodu pověřeného obecního úřadu Vizovice patří 15 měst a obcí: Bratřejov, Březová, Dešná, Hrobice, Jasenná, Lhotsko, Lutonina, Neubuz, Podkopná Lhota, Slušovice, Trnava, Ublo, Veselá, Všemina a Zádveřice–Raková. Společně s Vizovicemi má celý obvod téměř 16 a půl tisíce obyvatel. Zastupitelstvo města Vizovice má 17 členů. Rada města Vizovice (výkonný orgán města Vizovice v oblasti samostatné působnosti, odpovídá zastupitelstvu města) má 5 členů včetně starosty a místostarosty.

Základní škola Vizovice[editovat | editovat zdroj]

Kapacita školy je 700 žáků. Škola má dvě budovy – „Stará škola“ na náměstí TGM byla postavena roku 1892. „Nová škola“, ve Školní ulici čp. 790, byla postavena v roce 1950. Ve školním roce 2002/2003 bylo vyučováno 728 žáků ve 29 třídách. Škola má 43 pedagogických pracovníků, 12 správních zaměstnanců a 7 kuchařek. I. stupeň ZŠ učí podle osnov Obecné školy s prvky dramatické výchovy. II. stupeň ZŠ učí podle osnov Základní školy.

Mateřská škola[editovat | editovat zdroj]

Je umístěna ve dvou účelově postavených patrových budovách. Provoz byl zahájen v roce 1968 a v roce 1983. Přírodní prostředí umožnilo vytvořit kolem budov šest samostatných, účelně zařízených hřišť pro rekreaci dětí a pobyt venku. Mateřská škola je šestitřídní s kapacitou 150 dětí. Již několik let úspěšně integruje do kolektivu zdravých dětí i děti s tělesnou nebo jinou vadou. Příspěvek na neinvestiční náklady – školné činí 250 korun měsíčně a stravné za celý den 23 korun.

Jesle[editovat | editovat zdroj]

Byly ve Vizovicích zřízeny v roce 1956 o kapacitě 15 míst. Nacházely se v I. poschodí v budově staré školy. K poslední změně došlo v r. 2000. Prostory jeslí v budově staré školy byly po 44 letech uvolněny pro děti ZŠ. Jesle byly přestěhovány do prázdné třídy v budově mateřské školy. Zde mají jednu třídu s kapacitou 12 míst, se samostatným vchodem, šatnou a koupelnou s WC. Jídlo připravuje jeslová kuchařka v kuchyni MŠ.

Městská knihovna[editovat | editovat zdroj]

Sídlem Městské knihovny bylo Předzámčí do roku 1967, kdy byla přestěhována do budovy spořitelny a pak v roce 1992 přemístěna do Kulturního domu. V roce 2000 po rekonstrukcí Předzámčí se přestěhovala do staronových prostor. V roce 2016 se knihovna znovu přestěhovala do nových prostor Domu kultury. Knižní fond tvoří 20 713 svazků.

Dům kultury[editovat | editovat zdroj]

Poskytuje zázemí pro činnost divadelnímu spolku při Domě kultury divadelnímu spolku ZHNILO a divadelnímu spolku DNO. Pořádá jazykové a hudební kurzy (kytara, klavír), poskytuje zázemí Klubu důchodců – scházejí se na pravidelných schůzkách, pořádají zájezdy, přednášky či ples. Zajišťuje činnost Kruhu přátel hudby, ročně pořádá osm koncertů vážné hudby, většinou v sále zámku, některé v kostele sv. Vavřince ve Vizovicích.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]