Jasenná (okres Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jasenná
Katolický kostel svaté Maří Magdalény a Mikuláštíkovo fojtství

Katolický kostel svaté Maří Magdalény a Mikuláštíkovo fojtství

znak obce Jasennávlajka obce Jasennáznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0724 585301
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (LAU 1): Zlín (CZ0724)
obec s rozšířenou působností: Vizovice
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Jasenná na Moravě
katastrální výměra: 12,34 km²
počet obyvatel: 957 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 365 m n. m.
PSČ: 763 12
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Jasenná 190
76313 Jasenná u Vizovic
starosta / starostka: Roman Boháč
Oficiální web: www.jasenna.eu
E-mail: ou.jasenna@volny.cz

Jasenná
Red pog.svg
Jasenná
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Jasenná se nachází v okrese Zlín, kraj Zlínský, v údolí potoka Jasenky zhruba 5,5 km severovýchodně od Vizovic. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 955 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O osídlení území dnešní Jasenné v době předhistorické svědčí ojedinělé nálezy z doby bronzové i halštatské i žárové hroby lidu popelnicových polí.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1468. Jasenná patřila k vizovickému panství a její osudy s ním byly vždy spojovány. V roce 1567 koupil vizovické panství Zdeněk Kavka Říčanský z Říčan u Prahy, který na svém panství horlivě prosazoval evangelické vyznání. Ke svým poddaným se choval velmi tvrdě, avšak zasadil se o povýšení Vizovic v roce 1570 na město a nechal postavit zámek zvaný Nový Smilheim.

V roce 1574 koupila panství Anna Kropáčka z Nevědomí, která povolila obsazovat faru jen kněžími evangelického vyznání. V tomto období působili téměř na všech farách v okolí evangeličtí duchovní. Evangelíci se těšili z náboženské svobody až do roku 1594, kdy panství koupil Emerich Dóczy, který začal potlačovat náboženské svobody. V roce 1777 byli poddaní vyzváni k písemnému přiznání své víry. Do poloviny května 1777 se přihlásilo k protestanství 60 obcí.

Větší část obyvatel se živila zemědělstvím - polním hospodářstvím, chovem dobytka a ovocnářstvím. Ještě na přelomu 19. a 20. století zde bylo velmi rozšířeno salašnictví. V katastru obce bývalo až 18 salaší po 100 až 200 ovcí. Na salaši býval bača, který se zabýval přípravou žinčice, a valach s hoňákem, kteří ovce pásli.

V době po první světové válce začala část místních obyvatel jezdit za zaměstnáním do okolních průmyslových podniků - do Vsetína, ale hlavně do Baťovy obuvnické továrny ve Zlíně.[2]

Sport a turistika[editovat | editovat zdroj]

V Jasenné existuje fotbalový klub SK Jasenná, který v současnosti hraje soutěž Okresní přebor. Fungují tu i mladší žáci a přípravka.

V okolí Jasenné jsou Vizovické vrchy, které se táhnou kolem všech okolních obcí.

V Jasenné je také krásná rozhledna rozhledna Vartovna, v jejiž blízkosti je i cyklotrasa.

Oblíbeným cílem turistů v zimě je skiareál Jasenná. Jde o krátkou, středně náročnou trať: délka 343 m, převýšení 85 m. Svah je upravován rolbou a při dobrých povětrnostních podmínkách uměle zasněžován 3 sněhovými děly.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. PALA, Josef. Farnost Jasenná. Jasenná : Římskokatlická farnost v Jasenné, 2012. 51 s. S. 6-7.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]