Valašské Klobouky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valašské Klobouky
Město z rozhledny Královec při východu slunce

Město z rozhledny Královec při východu slunce

znak obce Valašské Kloboukyvlajka obce Valašské Kloboukyznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0724 585891
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (LAU 1): Zlín (CZ0724)
obec s rozšířenou působností: Valašské Klobouky
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 26,94 km²
počet obyvatel: 4 975 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 405 m n. m.
PSČ: 766 01
zákl. sídelní jednotky: 10
části obce: 4
katastrální území: 4
adresa městského úřadu: Městský úřad Valašské Klobouky
Masarykovo náměstí 189
766 17 Valašské Klobouky
starosta / starostka: Mgr. Eliška Olšáková
Oficiální web: www.valasskeklobouky.cz
E-mail: podatelna@mu-vk.cz

Valašské Klobouky
Red pog.svg
Valašské Klobouky
Zdroje k infoboxu a částem obce

Valašské Klobouky (německy Wallachisch Klobouk) jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, 27 km jihovýchodně od Zlína na říčce Brumovka (místě zvaná též Klobučka). V roce 2011 zde žilo přes 5 tisíc obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží v údolí říčky Klobučky na pomezí Bílých Karpat a Vizovických vrchů v severním cípu Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena na seznam biosférických rezervací UNESCO. V okolí města se nachází několik velmi cenných území s výskytem bělokarpatských orchidejí, například Dobšená, Bílé Potoky, Javorůvky nebo Ploščiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle pověsti získalo město svůj název od klobouku, který brumovská vrchnost použila k označení své oblíbené studánky. Když tady byla později založena osada nazvali ji Klobouky. Od roku 1885 město užívá dnešní název Valašské Klobouky.

Ve 14. a 15. století získaly Valašské Klobouky řadu privilegií. Roku 1356, se Valašské Klobouky staly městečkem s právem Hradiště, což jim přineslo právo trhu i právo hrdelní. Od 16. století jsou Klobouky označovány jako město.

Při velkém požáru v roce 1896 lehla popelem více než polovina města. Tento požár je považován za největší na Moravě během 19. století. Požár zničil většinu původních dřevěných domů a nová výstavba probíhala již ve zděné podobě. O to cennější jsou tři dochované dřevěnice, které požár přečkaly a dodnes stojí v těsné blízkosti náměstí, u silnice směrem k Brumovu-Bylnici. V jedné z nich má své sídlo ekologické sdružení Kosenka.

Po roce 1960, kdy došlo k transformaci krajů, bylo ke Kloboukám připojeno postupně sedm obcí. V roce 1990, ale začal opačný proces dezintegrace obcí. Postupně se čtyři obce osamostatnily.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Valašských Kloboukách.

K nejvýznamnějším památkám patří farní kostel Povýšení svatého Kříže s gotickým jádrem ze 13. století, renesanční věží a barokním interiérem, budova Staré radnice, dnes sídlo muzea, mariánský sloup a zajímavostí je také dochovaný renesanční pranýř. Ve městě zahájil svou kariéru známý architekt Hubert Gessner. V období první republiky obohatil Valašské Klobouky některými stavbami také slavný architekt Bohuslav Fuchs.

Zajímavé expozice Městského muzea představuje zdejší historii a zvyky a také tradice soukenictví, plátenictví a barvířství. Ve městě je každoročně pořádán tradiční Mikulášský jarmek, na který se pravidelně sjíždí tisíce lidí z blízkého i vzdáleného okolí. Valašské Klobouky jsou významným střediskem zimních sportů a výchozím místem turistických hřebenových túr v severní části Bílých Karpat. Pěší turisty i cykloturisty ale přitahují hlavně v létě, kdy odtud vyrážejí po mnoha trasách do Bílých Karpat.

Skloňování názvu města[editovat | editovat zdroj]

Název města je na Valašsku skloňován jako podstatné jméno pomnožné – používá se proto „ve Valašských Kloboukách“ (místo „ve Valašských Kloboucích“) či „do Valašských Klobouk“ (místo „do Valašských Klobouků“).

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Části města[editovat | editovat zdroj]

Partnerské obce[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický výhled z rozhledny Královec při východu slunce, Valašské Klobouky se nacházejí v pravé třetině obrazu
Panoramatický výhled z rozhledny Královec při východu slunce, Valašské Klobouky se nacházejí v pravé třetině obrazu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]