Držková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Držková
Hlavní ulice s kaplí a zvonicí
Hlavní ulice s kaplí a zvonicí
Znak obce DržkováVlajka obce Držková
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0724 585203
Pověřená obecZlín
Obec s rozšířenou působnostíZlín
(správní obvod)
Okres (LAU 1)Zlín (CZ0724)
Kraj (NUTS 3)Zlínský (CZ072)
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel366 (2022)[1]
Rozloha20,88 km²
Katastrální územíDržková
Nadmořská výška378 m n. m.
PSČ763 19
Počet domů151 (2021)[2]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduObec Držková
763 19 Kašava
info@drzkova.cz
StarostaIng. Jan Chudárek
Oficiální web: www.drzkova.cz
Držková
Držková
Další údaje
Kód obce585203
Kód části obce32743
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Držková je obec ležící v severovýchodní části okresu Zlín v Hostýnských vrších. Žije zde 366[1] obyvatel. V katastru pramení říčka Dřevnice. Obec je součástí regionu Moravské Valašsko.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno vsi znělo původně Držkova (tj. ves) a šlo o přivlastňovací přídavné jméno k osobnímu jménu Držek (což byla domácká podoba jmén Držislav, Držkraj). Zakončení změněno na -ová podle jmen jiných vsí v širším okolí. Neznalostí základu se v lidovém pojetí jméno vesnice propojilo s obecným dršťky a vznikl tvar Dršťková poprvé doložený v polovině 16. století a užívaný do začátku 20. století.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci z roku 1391 se nachází v moravských zemských deskách (cúda olomoucká). Obec tehdy byla poddanskou vsí (lhotou, pasekou), patřící k panství pánů na Lukově. První písemná zmínka vypovídá, že Ježek ze Šternberka, jinak z Lukova, zapsal Bolce, manželce jakéhosi Štěpánka právem věnným 80 hřiven na Dolní a Horní Držkové s vyloučením lesů. Věno přijal její bratr Bohuška ze Sazovic. V té době tu tedy existovaly osady dvě: Horní a Dolní Držková. Roku 1446 je tu ještě zmiňována třetí osada Zdislavov, v místech nynějších Pasek. Po roce 1466 je už zmiňována jen jedna obec. Horní Držková zanikla (roku 1437) pravděpodobně v důsledku požáru. Podle pověsti se Horní Držková propadla do země. I Zdislavina Lhota (Zdislavov) je naposledy zmiňována roku 1516, prý tam ale stával kostelík i s hřbitovem.

Obec v minulosti proslula podomáckou výrobou všemožných dřevěných výrobků (troky, lopaty, hrábě, kosiska, topora, nábytek, dětské hračky atd.). Vyrábělo se také tu dřevěné uhlí pálením milířů. Ve střední a severní části obce je doložena také salašnická činnost.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Salašnická koliba Muzea dřevěného porculánu

V roce 2011 bylo v obci otevřeno Muzeum dřevěného porculánu. Toto soukromé muzeum zachycuje historii obce Držková a především dříve hojně provozovanou podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní, lidově též zvanou dřevěninu či dřevěný porculán. Dřevo hrálo v dřívějších dobách zásadní roli v životě držkovských občanů. V kraji, kde je „konec chleba a začátek kameňa“, neposkytovala chudá políčka, posetá balvany, výživu ani pasekářům, natož lidem z vlastní obce. Proto, oč Držkovjany připravila chudá pole, to jim musely vynahradit hory. Vyrábělo se zde nepřeberné množství výrobků, které našly upotřebení mnohdy daleko od místa svého vzniku. Expozice umístěná v kopii salašnické stavby – kolibě obsahuje originální nástroje i hotové výrobky, které svědčí o důmyslnosti a zručnosti těchto podomáckých výrobců.

K dalším stavbám muzea patří i kopie roubené zvonice z Vlčkové a soubor včelích úlů – klátů.

Zvonice[editovat | editovat zdroj]

Na návsi u Dědinského potoka stávala valašská zvonice z 18. století. Byl v ní i 48 kg těžký zvon, který byl však v průběhu první světové války zrekvírován. Zvonice byla v 70. letech pro svůj špatný stav a z důvodu uvolnění místa pro rozšíření silnice stržena. Roku 1999 byla podle starých nákresů postavena replika staré zvonice, která se nachází v blízkosti místa, kde stávala zvonice původní.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Obec udělila v roce 2014 čestné občanství etnografu a národopisci Karlu Pavlištíkovi.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  3. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku I, Praha 1970, str. 199.
  4. V Držkové nezapomínají. Za šíření slávy obce udělili cenu. zlinsky.denik.cz [online]. 2014-09-04 [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]