Držková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Držková
Hlavní ulice s kaplí a zvonicí

Hlavní ulice s kaplí a zvonicí

znak obce Držkovávlajka obce Držkováznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0724 585203
kraj (NUTS 3): Zlínský (CZ072)
okres (LAU 1): Zlín (CZ0724)
obec s rozšířenou působností: Zlín
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální území: Držková
katastrální výměra: 20,85 km²
počet obyvatel: 361 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 378 m n. m.
PSČ: 763 19
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Obec Držková
763 19 Kašava
starosta / starostka: Ing. Jan Chudárek
Oficiální web: www.drzkova.cz
E-mail: info@drzkova.cz

Držková
Red pog.svg
Držková
Zdroje k infoboxu a částem obce

Držková je obec na východě České republiky ležící v severovýchodní části okresu Zlín v Hostýnských vrších. V katastru pramení říčka Dřevnice. Obec je součástí regionu Moravské Valašsko.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci z roku 1391 pochází ze Zemských desk kraje olomouckého. Obec tehdy byla poddanskou vsí (lhotou, pasekou), patřící k panství pánů na Lukově. První písemná zmínka vypovídá, že Ježek ze Šternberka, jinak z Lukova, zapsal Bolce, manželce jakéhosi Štěpánka právem věnným 80 hřiven na Dolní a Horní Držkové s vyloučením lesů. Věno přijal její bratr Bohuška ze Sazovic. V té době tu tedy existovaly osady dvě: Horní a Dolní Držková. Roku 1446 je tu ještě zmiňována třetí osada Zdislavov, v místech nynějších Pasek. Po roce 1466 je už zmiňována jen jedna obec. Horní Držková zanikla (r. 1437) pravděpodobně v důsledku požáru. Podle pověsti se Horní Držková propadla do země. I Zdislavina Lhota (Zdislavov) je naposledy zmiňována r. 1516, prý tam ale stával kostelík i s hřbitovem. Obec v minulosti proslula podomáckou výrobou všemožných dřevěných výrobků (troky, lopaty, hrábě, kosiska, topora, nábytek, dětské hračky atd.). Vyrábělo se také tu dřevěné uhlí pálením milířů. Ve střední a severní části obce je doložena také salašnická činnost.

Zvonice[editovat | editovat zdroj]

Na návsi u Dědinského potoka stávala valašská zvonice z 18. století. Byl v ní i 48 kg těžký zvon, který byl však v průběhu 1. světové války zrekvírován. Zvonice byla v 70. letech pro svůj špatný stav a z důvodu uvolnění místa pro rozšíření silnice stržena. Roku 1999 byla podle starých nákresů postavena replika staré zvonice, která se nachází v blízkosti místa, kde stávala zvonice původní.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

Salašnická koliba Muzeu dřevěného porculánu

V roce 2011 bylo v obci otevřeno Muzeum dřevěného porculánu. Toto soukromé muzeum zachycuje historii obce Držková a především dříve hojně provozovanou podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní, lidově též zvanou dřevěninu či dřevěný porculán. Dřevo hrálo v dřívějších dobách zásadní roli v životě držkovských občanů. V kraji, kde je „konec chleba a začátek kameňa“, neposkytovala chudá políčka, posetá balvany, výživu ani pasekářům, natož lidem z vlastní obce. Proto, oč Držkovjany připravila chudá pole, to jim musely vynahradit hory. Vyrábělo se zde nepřeberné množství výrobků, které našly upotřebení mnohdy daleko od místa svého vzniku. Expozice umístěná v kopii salašnické stavby – kolibě obsahuje originální nástroje i hotové výrobky, které svědčí o důmyslnosti a zručnosti těchto podomáckých výrobců. K dalším stavbám muzea patří i kopie roubené zvonice z Vlčkové a soubor včelích úlů - klátů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]