Dřevnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dřevnice
Dřevnice ve Zlíně
Dřevnice ve Zlíně
Základní informace
Délka toku 42,3 km
Plocha povodí 436,5 km²
Průměrný průtok 3,15 m³/s
Hydrologické pořadí 4-13-01-0010
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Zlínský kraj - Zlín, Otrokovice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dřevnice (německy Drewnitz) je levostranný přítok řeky Moravy ve Zlínském kraji. Délka toku je 42,3 km. Plocha povodí měří 436,5 km².[1]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení na jihu Hostýnských vrchů, v katastru obce Držková, zhruba 3 km severně od vlastní obce Držková, v nadmořské výšce 551 m. Před Slušovicemi napájí vodní nádrž Slušovice[2]. Hráz vybudovaná v polovině 70. let 20. století je kromě ochrany před povodněmi především vodárenským zdrojem pro Zlín - úpravnu ve Slušovicích. Od roku 1989 má i malou vodní elektrárnu (30 kW).

Tok dále pokračuje jižním směrem až do Lípy, odkud pokračuje západním směrem přes Zlín a za Otrokovicemi se vlévá zleva do řeky Moravy v nadmořské výšce 182 m. Podél toku řeky vedou trasy pro turisty a cykloturisty.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok u ústí činí 3,15 m³/s.

Hlásný profil:[3]

místo říční km plocha povodí průměrný průtok (Qa) stoletá voda (Q100)
Zlín 13,34 311,84 km² 2,06 m³/s 320,0 m³/s

Splavnění toku[editovat | editovat zdroj]

V roce 1938 bylo dokončeno splavnění řeky v délce cca 1 km spolu s vybudováním Baťova kanálu, sloužícím pro přepravu lignitu z Ratíškovických dolů u Hodonína do elektrárny v Baťových závodech v Baťově (dnes Otrokovice). Splavný byl úsek od ústí Dřevnice do Moravy k továrně. Na splavněný úsek Dřevnice navazoval 760 m dlouhý kanál s přístavem, který vedl v rámci továrny kolem koželužen k elektrárně. Přístav byl 100 m dlouhý, 18 m široký a umožňoval kotvení až 8 nákladních 38 m dlouhých lodí.

Pro překonání výškového rozdílu mezi hladinou Dřevnice a kanálem byla vybudována plavební komora, která je stále patrná v Přístavní ulici. Kanál a přístav byly zasypány a nejsou patrné.

Rybolov[editovat | editovat zdroj]

Dřevnice je od pramene až po most u vlakové zastávky v městské části Příluky voda pstruhová, od tohoto místa až po ústí do Moravy je to voda mimopstruhová. Vyskytují se zde v hojných počtech parmy, hrouzci a jelci. Občas se v dolních částech vyskytne ostroretka stěhovavá či kapr obecný. V proudnějších částech žijí především pstruzi potoční. Jelikož je řeka rychlejšího a menšího rázu, mezi ideální rybolovné techniky patří přívlač, plavaná, muškaření a feeder.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR (str. 114) [online]. [cit. 2018-10-15]. Dostupné online. 
  2. VD Slušovice - Povodí Moravy. www.pmo.cz [online]. [cit. 2019-12-04]. Dostupné online. 
  3. Evidenční list hlásného profilu stanice Zlín [online]. [cit. 2018-10-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]