Kaple svatého Cyrila a Metoděje (Radhošť)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti
Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Statuskaple
Další informace
Kód památky41694/8-238 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Cyrila a Metoděje je kaple na vrcholu Radhoště, vysvěcena byla olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v roce 1898. Zpočátku měla podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu. Nad vchodem do chrámku byl vyveden nápis „Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj“. Jejich sousoší (dílo Albína Poláška) se nalézá vně kaple. Kaple je nejvýše položená církevní stavba v ČR.[1]

Dřevěná zvonice se šindelovou střechou byla přistavěna v roce 1924 při celkové opravě – tehdy byla celá kaple obložena impregnovaným šindelem. Kaple sv. Cyrila a Metoděje je jednou z nejvýše položených církevních staveb v Česku.

Okna kaple mají barevné vitráže s postavami světců (svatý Václav a další naši svatí) a jmény donátorů z okolních obcí. V jubilejním roce republiky, dne 23. června 1928, navštívil tento chrám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, což připomíná bronzová deska ve vstupním vestibulu, obnovená v roce 2005.

O kapli se starají členové spolku Matice radhošťská z Trojanovic, kteří také řídili obnovu dřevěné zvonice v roce 2000. V neděli 5. července 2015 se zde uskutečnila jubilejní mše k výročí narození sv. Cyrila, plánovaný přímý televizní přenos na TV Noe se však nemohl uskutečnit z technických důvodů. Byl pořízen televizní záznam celé poutní mše z terasy před zvonicí kaple a odvysílán týž den od 18:00 hod. Mši celebroval Petr Dujka, farář z Dolní Bečvy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, Dolní Bečva [online]. Východní Morava [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]