Roman Hrdý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Vysokopřeosvícenost
Jáchym
Arcibiskup berounský
Joachim Hrdy.JPG
Církev Pravoslavná církev
Arcidiecéze Pražská
Jmenování 11. ledna 2014
Svěcení
Kněžské svěcení 1999
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Arcibiskup pražský (2014-2015)
Osobní údaje
Rodné jméno Roman Hrdý
Země ČeskoČesko Česko
Datum narození 8. března 1973 (46 let)
Místo narození Hodonín, Československo
Národnost česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arcibiskup Jáchym (Joakim, světské jméno Mgr. Roman Hrdý; * 8. března 1973 Hodonín) je český pravoslavný biskup, bývalý arcibiskup pražský a současný arcibiskup berounský.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí prožil se svými rodiči v Kroměříži, kde vystudoval gymnázium. Po studiu pedagogiky (obor matematika a biologie) absolvoval civilní službu v pravoslavném klášteře. Následně studoval v Prešově a v Rusku teologii, ani jedno ze studií nedokončil, nemá tedy dosud řádně ukončené teologické vzdělání a tedy ani diplom bohoslovecké školy.[zdroj?]

Kněžská činnost[editovat | editovat zdroj]

Roku 1997 se stal v Trojicko-sergijevské lávře, nejvýznamnějším monastýru ruské církve, mnichem a roku 1999 byl vysvěcen na kněze. Roku 2003 se stal představeným Monastýru svatého Gorazda v Hrubé Vrbce, o který dodnes pečuje a snaží se pomoci s opravami sanitárního zařízení a celkově monastýr zvelebit.

Biskupské a arcibiskupské svěcení[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. února 2009 v chrámu sv. Gorazda v Olomouci byl vysvěcen na biskupa hodonínského, vikárního biskupa olomoucko-brněnské eparchie. Ze své pozice později v rozporu s kánony odešel bez svolení. Dne 11. ledna 2014 byl Posvátným synodem, který v tomto nemá dle ústavy pravomoc, jmenován pravoslavným arcibiskupem pražským, toto jmenování bezprostředně poté potvrdil XIII. mimořádný Sněm Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku, což bylo právně neopodstatněné a irelevantní. Dne 1. února byl přesto v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze intronizován na arcibiskupa pražského a českých zemí a ujal se úřadu.

Spor o oprávněnost volby[editovat | editovat zdroj]

Část věřících v čele s arcibiskupem Simeonem a přibližně 10 % duchovních v ČR odmítla jeho volbu uznat za platnou z důvodu evidentní nezákonnosti, kterou potvrdilo i Ministerstvo kultury. [1][2] Ministerstvo kultury volbu rovněž neuznalo z důvodu porušení základního dokumentu církve (ústavy), jehož dodržování je podmínkou registrace církve, a proto je jako statutární zástupce české části pravoslavné církve MK ČR stále registrován pan ThDr. Marek Krupica. Tento postup ministerstva se vladyka Jáchym spolu se svými právníky snaží zvrátit prostřednictvím argumentace, kterou ministerstvo odmítá. Další působení nezákonného arcibiskupa by mělo řešit eparchiální shromáždění Pražské eparchie dne 13. září 2014.

Pozici vladyky Jáchyma a Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku plně uznává ruská, antiochijská, polská a (zatím[kdy?] neprokazatelně) i rumunská církev. Neakceptoval ji a za nekanonickou (nezákonnou) ji považuje konstantinopolský patriarchát. Zbývajících osm místních pravoslavných církví se ke sporu otevřeně nevyjadřuje, některé církve ve spolupráci s MZV svého státu však vydaly pokyn, aby vladyka Jáchym nebyl zván na oficiální návštěvy (např. státní svátky). S biskupy československého synodu biskupové dalších autokefálních církví běžně slouží, církve nepřerušily eucharistické společenství, což ovšem nelze považovat za formální uznání volby vladyky Jáchyma. Současně s tím církve oficiálně nepotvrdily platnost volby (metropolity Rastislava a arcibiskupa Jáchyma), což je konvenční vyjádření neuznání volby.

Dne 22. listopadu 2014 arcibiskup Jáchym oznámil, že eparchiální shromáždění zvolilo nového pražského arcibiskupa igumena Michala Dandára a slíbil, že před intronizací nového arcibiskupa abdikuje. [3]

Dne 13. března 2015 rezignoval na post arcibiskupa pražského a českých zemí, a stal se arcibiskupem berounským (titulárním).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pravoslavní si zvolili nového metropolitu a pražského arcibiskupa, podle Simeona neplatně. Christnet.cz [online]. 2014-01-24. Dostupné online. 
  2. Arcibiskup Simeon zůstal jediným kanonickým biskupem. Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku - Aktuality [online]. 2014-01-13. Dostupné online. 
  3. Prohlášení odstupujícího arcibiskupa + Jáchyma k zasedání Eparchiálního shromáždění. pravoslavnacirkev.cz [online]. [cit. 2014-11-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Kryštof (Pulec)
Znak z doby nástupu Archiepiskop pražský
11. ledna 2014 - 13. března 2015
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Michal (Dandár)
Předchůdce:
- (úřad vytvořen)
Znak z doby nástupu Titulární archiepiskop berounský
od 13. března 2015
Znak z doby konce vlády Nástupce:
dosud ve funkci