Simeon (arcibiskup)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Vysokopřeosvícenost
Simeon
Arcibiskup olomoucko-brněnský
Simeon2013.jpg
CírkevPravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku
Diecéze- eparchie olomoucko-brněnská
Svěcení
Jáhenské svěcení1958
Kněžské svěcení1958
Biskupské svěcení21. června 1998
světitel Mikuláš (Kocvár)
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Metropolitní správce (2013-2013)
Osobní údaje
Rodné jménoRadivoj Jakovlevič
ZeměČeskoČesko Česko
Datum narození12. února 1926 (96 let)
Místo narozeníČeskoslovensko
Národnostčeská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arcibiskup Simeon, vlastním jménem Radivoj Jakovlevič (* 12. února 1926, Praha) je český pravoslavný duchovní.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Teologii studoval v Praze, Bělehradě a Leningradě. Vyučoval na teologických fakultách, věnoval se zejména Starému zákonu. Roku 1958 byl vysvěcen na diákon a kněze; roku 1998 přijal biskupské svěcení. V roce 2000 stal biskupem olomoucko-brněnským; titul arcibiskupa mu byl udělen v roce 2006.

Metropolitní správce[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 se stal metropolitním správcem Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku (PCČZS). Funkcí metropolitního správce byl coby nejstarší z biskupů církve dočasně pověřen poté, co v dubnu 2013 na svou funkci rezignoval metropolita Kryštof.[1] Následkem vnitrocírkevního konfliktu se jeho postavení stalo sporným.

Postoj pražské eparchie a PCČZS[editovat | editovat zdroj]

Z titulu metropolitního správce se pokoušel zasahovat do záležitostí pražské eparchie, ačkoli nebyl nikdy pověřen její správou. Eparchiální rada spolu se správcem eparchie archimandrita Markem (Krupicou) se proti tomu opakovaně ohrazovala. Počátkem října 2013 chtěl arcibiskup Simeon dokonce zbavit kněžství správce pražské eparchie Marka Krupicu, čímž by mu zároveň odňal funkci správce. I to ale eparchiální rada jednoznačně odmítla jako nekanonický postup a nedovolené zasahování do cizí eparchie. Rovněž posvátný synod místní pravoslavné církve 17. října 2013 označil Krupicovu suspenzi za od začátku neplatnou, a funkci správce eparchie mu ponechal.[2]

Týmž Posvátným synodem byl arcibiskup Simeon 9. prosince odvolán z funkce Metropolitního správce pražské eparchie "... na základě skutečnosti, že Jeho Vysokopřeosvícenost arcibiskup Simeon předtím již dlouho odmítal svolat Posvátný synod, a to i po opakovaných urgencích ostatních biskupů, členů Posvátného synodu." a pro "... autoritativní prosazování jeho vlastní vůle bez ohledu na názory ostatních členů Posvátného synodu."[3] Metropolitním správcem byl následně zvolen prešovský arcibiskup Rastislav. Vzhledem k tomu, že arcibiskup Simeon ihned po svém odvolání zasedání synodu opustil, někteří pravoslavní věřící odmítli uznat rozhodnutí synodu za platné. Následně arcibiskup Simeon vydal prohlášení, v němž vyzval věřící, aby ostatní členy synodu přestali považovat za právoplatné, a aby považovali za jediného právoplatného arcibiskupa jen jej samotného.[4]

Vzhledem k nerespektování Posvátného synodu a nevzpomínání řádně zvoleného a kanonicky ustanoveného metropolity Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, jímž je metropolita Rastislav, byl arcibiskup Simeon Posvátným synodem zbaven úřadu olomoucko-brněnského arcibiskupa (odkaz zde https://web.archive.org/web/20140903102655/http://pravoslavnacirkev.cz/Novinky/bbbb/). V současné době arcibiskup Simeon toté své sesazení neuznává.

Postoj olomoucko-brněnské eparchie a světového pravoslaví[editovat | editovat zdroj]

Arcibiskup Simeon nadále vykonává svou funkci v olomoucko-brněnské eparchii. Takto naň nahlíží i ministerstvo kultury, které neuznalo opozicí dosazeného správce eparchie kněze Ing. Petra Klokočku a Simeona nadále považuje za zákonného církevního představitele. Stejný je i postoj pravoslavných církví ve světě, reprezentovaný stanoviskem konstantinopolského patriarchy.

K roku 2022 je kanonickým arcibiskupem, protože v pravoslavné církvi neplatí věkový limit pro povinnou rezignaci na biskupský úřad, na rozdíl od katolické církve..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odstoupil metropolita Kryštof, hlava českého pravoslaví. Česká televize [online]. 2013-04-12. Dostupné online. 
  2. viz Usnesení Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku ze dne 17. 10. 2013 (dostupné online Archivováno 3. 1. 2014 na Wayback Machine)
  3. viz Usnesení Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku ze dne 9. 12. 2013 (dostupné online Archivováno 3. 1. 2014 na Wayback Machine)
  4. viz Prohlášení arcibiskupa Simeona (http://www.pravoslavi.cz/prohlaseni_Simeon_original.pdf Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Metropolita Kryštof
Metropolita českých zemí a Slovenska
duben-říjen 2013 (metropolitní správce)
Nástupce:
Metropolita Rostislav (metropolitní správce)